Predstavitelia vlády a ZMOS rokovali o udržaní deficitu verejných financií

www.ipolitika.sk

Štátny rozpočet na rok 2014 a finančná disciplína v roku 2013 boli hlavné témy stretnutia predsedu vlády SR Roberta Fica s predstaviteľmi Združenia miest a obcí Slovenska. Vývoj finančnej situácie v eurozóne, a teda aj na Slovensku je pozitívny. 

Podľa oficiálnych štatistík Eurostatu malo Slovensko v druhom štvrťroku 2013 druhý najvyšší hospodársky rast a zároveň tretí najnižší dlh v eurozóne. Premiér je presvedčený o tom, že tento vývoj je spôsobený stúpajúcim hospodárskym rastom v krajinách, na ktoré je slovenská ekonomika naviazaná. Zároveň zdôrazňuje prijatie viacerých opatrení, ktoré vláda prijala na podporu hospodárskeho rastu. „Je to výborná správa pre Slovensko aj preto, lebo nám to umožňuje hľadieť na rok 2014 a na zvládnutie výziev v oblasti finančnej konsolidácie s väčším optimizmom,“ povedal na brífingu po skončení rokovania predseda vlády Robert Fico.

Slovensko sa zaviazalo dodržať v roku 2013 deficit verejných financií na úrovni 3 % HDP. V súčasnosti sa nachádza na úrovni 3,05 % HDP. „Za štát dodržanie záväzku garantujeme. V danom okamihu nám však výchylku na úrovni 0,2 % HDP spôsobujú mestá a obce. Ak mestá a obce nedodržia podmienky memoranda, ktoré sme podpísali, môže sa stať, že tento záväzok nedodržíme,“ skonštatoval R. Fico.

S predstaviteľmi ZMOS-u sa preto dohodli na prijatí troch opatrení. „Všetky mestá a obce nad 2000 obyvateľov, čo je asi 450 miest a obcí, poskytnú na mesačnej báze Vláde SR informácie o tom, aká je realita ohľadom svojho finančného hospodárenia,” oznámil Robert Fico. Tie mestá a obce, kde sa hospodárenie nekryje s rozpočtom, dostanú výzvu, aby v prípade možností pristúpili k revízii rozpočtov.
„Takisto sme sa dohodli aj na krajnom opatrení, že tam, kde budeme vedieť, že mestá a obce nedodržujú svoje záväzky, môže byť vyvodzovaná selektívna zodpovednosť,” informoval R. Fico. „Koľko tento rok neušetria o toľko menej by mali dostať v budúcom roku,” objasnil premiér s tým, že verí, že k takejto krajnosti nepríde.

Na stretnutí s predstaviteľmi ZMOS-u sa zúčastnil aj podpredseda vlády a minister financií Peter Kažimír, ktorý informoval o návrhu rozpočtu na rok 2014.

www.ipolitika.sk

Podľa návrhu rozpočtu verejnej správy na nasledujúce tri roky by mal deficit verejných financií v budúcom roku dosiahnuť 2,9 % HDP. V ďalších rokoch má schodok postupne klesať na 2,57 % v roku 2015 a 1,5 % v roku 2016.Hotovostný schodok má podľa predloženého zákona o štátnom rozpočte budúci rok vzrásť na 3,653 miliardy eur pri príjmoch 13,223 miliardy eur a výdavkoch 16,876 miliardy eur. Na tento rok bol deficit plánovaný na úrovni 3,085 miliardy eur.

Na dosiahnutie cieleného schodku v budúcom roku 2,9 % je podľa rezortu financií potrebné prijať dodatočné opatrenia v celkovej sume 702,8 milióna eur. Má ísť najmä o zefektívnenie činnosti verejnej správy a boj proti daňovým únikom, vrátane zvýšenia efektivity výberu daní.

Rezort financií však upozorňuje, že na základe dostupných informácií o rizikách vývoja rozpočtu by deficit v tomto roku mohol dosiahnuť úroveň 3,04 % HDP a prekročiť tak 3-% hranicu stanovenú európskymi rozpočtovými pravidlami.
Najväčšie negatívum predstavuje výpadok daňových a odvodových príjmov vo výške 651,2 milióna eur, čiastočne kompenzované najmä nečerpaním rezervy na otvorenie druhého dôchodkového piliera v sume 229,1 milióna eur či pozitívnym vplyvom predaja núdzových zásob ropy a ropných produktov vo výške 380 miliónov eur.

„Dnes odhadujeme, že štát hospodári s deficitom na úrovni 3,04 % HDP a zásadné riziko zostáva mimo štátu, na pleciach samospráv. Máme pred sebou dva mesiace na to, aby sme spolu túto situáciu zvládli, lebo v stávke je medzinárodný záväzok. Chceme vystúpiť z procedúry nadmerného deficitu a udržať si kredibilitu na finančných trhoch,” zdôraznil minister.

Najväčšiu časť úspor plánuje vláda prebrať na seba. „Vyše 400 miliónov eur doručí štát cez svoje lepšie hospodárenie. Bude to kombinácia znižovania výdavkov a zvyšovania príjmov v rámci platnej legislatívy. To znamená žiadne zvyšovanie poplatkov, nových daní. Kapitoly štátneho rozpočtu musia na sebe ušetriť vyše 400 miliónov eur. Moji kolegovia dostali neľahké úlohy na leto, v priebehu septembra budeme vedieť konkretizovať, koľko bude musieť ktorý rezort ušetriť,” avizoval Kažimír. Výdavky na chod štátu pritom už v tejto verzii rozpočtu klesajú medziročne o viac ako 271 miliónov eur.

Kabinet chce znížiť deficit aj zlepšením výberu daní, zmrazením platov ústavných činiteľov na rok 2014 a predajom štátneho majetku.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>