Poradenské centrá pomáhajú v rôznych kútoch Slovenska

www.ipolitika.sk

Národný ústav celoživotného vzdelávania v súčasnosti implementuje projekt zameraný na rozvoj ďalšieho vzdelávania. V rámci tohto projektu vzniklo 25 poradenských centier pre dospelých, ktoré poskytujú poradenstvo pre získanie, prípadne rozšírenie kvalifikácie alebo kariérny rast. Vďaka tomuto projektu ľudia získajú viac informácií a dokážu sa lepšie orientovať vo svojom odbore, čo zvyšuje ich šance získavať zamestnanie s potrebnou kvalifikáciou.

www.ipolitika.sk

„Kvalifikovaní poradcovia hodnotia vedomosti, zručnosti a spôsobilosti záujemcov, ktoré doposiaľ nadobudli praxou či formálnym vzdelávaním. Následne im navrhujú vhodné vzdelávacie programy či skúšky, ktorými by získali potrebnú odbornú spôsobilosť,“ informuje riaditeľka Národného ústavu celoživotného vzdelávania Zuzana Štrbíková.
Národný ústav celoživotného vzdelávania pri zriaďovaní poradenských centier sledoval najmä územnú príslušnosť, ale aj veľkosť oblasti, dopravnú dostupnosť, spádové územie či rozmiestnenie priemyselných parkov.
Poradenské centrá boli zriadené zväčša v priestoroch stredných odborných škôl v Rimavskej Sobote, Starej Ľubovni, Senici, Leviciach, Trenčíne, Považskej Bystrici, Zvolene, Nových Zámkoch, Lučenci, Prešove, Brezne, Liptovskom Mikuláši, Humennom, Svidníku, Trebišove, Rožňave a Nitre. Ďalšie poradenské centrá pôsobia v Martine, Trnave, Tvrdošíne, Spišskej Novej Vsi, Košiciach, Dunajskej Strede, Prievidzi a Rožňave.
Podľa ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Dušana Čaploviča: „Spolupráca Národného ústavu celoživotného vzdelávania a stredných odborných škôl prinesie nielen lepšie zacielenie poradenstva na odborné vzdelávanie, ale tiež prepojenie formálneho vzdelávania, konkrétne stredoškolského odborného vzdelávania s neformálnym vzdelávaním, teda s možnosťami ďalšieho odborného vzdelávania.“
Výstupy ďalšieho vzdelávania tak už teraz reagujú na pripravovanú úpravu legislatívy v rámci ďalšieho vzdelávania dospelých. V praxi to znamená, že ľudia na Slovensku získajú právo vykonávať svoje povolanie aj na základe osvedčenia o ďalšom vzdelávaní. To je napokon veľmi dobrý signál aj vo vzťahu k zamestnávateľom, ktorí často konštatujú nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily.
Poradenské centrá sú otvorené každý pracovný deň v čase od 09:00 do 17:00 hod., a to počas celého trvania projektu, teda do septembra 2015.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>