P. FREŠO: Zníženie odvodov nízkopríjmovým skupinám v parlamente podporíme

www.ipolitika.sk

Predseda opozičnej strany SDKÚ-DS Pavol Frešo víta zámer vlády SR znížiť niektoré odvody, o ktorom v stredu (21. 8.) informoval premiér Robert Fico. Návrh na zníženie odvodov pre nízkopríjmové skupiny sa už dávnejšie snažila presadiť SDKÚ-DS ako riešenie nezamestnanosti. “Tento návrh zo strany vlády berieme ako signál, že sa chytá zdravého rozumu,” povedal na dnešnom brífingu v Bratislave Frešo.

Ako ďalej uviedol, návrh na zníženie odvodov zatiaľ nebol predložený v presnom znení. Avšak v prípade, že by bol totožný s predchádzajúcim návrhom SDKÚ-DS, členovia tejto strany ho v parlamente podporia, prípadne sa budú snažiť o jeho úpravu pozmeňovacími návrhmi. “Celkovo tu ideu sme my navrhli, tak ju, samozrejme, podporíme, ale počkáme si, kým to bude napísané,” informoval Frešo.

Premiér v stredu načrtol aj zámer zvýšiť minimálnu mzdu o 2,5 % prípadne viac. Frešo od tohto plánu očakáva skôr negatívny vplyv na zamestnanosť, pričom najväčší vplyv by takýto krok mal na kategórie ľudí, ktorí platia odvody v závislosti od minimálnej mzdy. Zvýšenie by sa tak dotklo napríklad živnostníkov. “Tam sa to dotkne nielen v pozitívnom zmysle, že niekomu zvýšite minimálnu mzdu, ale aj v tom, že ľudia budú platiť väčšie odvody, väčšie zálohy a tak ďalej,” upozornil Frešo.

www.ipolitika.sk

Opozičná strana SDKÚ-DS predloží na najbližšiu schôdzu parlamentu návrhy na podporu živnostníkov. Pôjde o zákon o živnostenských licenciách, ktorý sa už raz snažili presadiť. “Podávame ho opätovne aj preto, lebo sme presvedčení, že je potrebný, je nutný a pomôže zlepšiť život živnostníkom, malým podnikateľom a pomôže zlepšiť zamestnanosť v tejto kľúčovej oblasti hospodárstva,” povedal na dnešnom brífingu v Bratislave podpredseda strany Ivan Štefanec.

Podľa návrhu by mali živnostníci s obratom do 50.000 eur za rok zaplatiť za licenciu jednorazovo 500 eur a viac sa o svoje daňové povinnosti nestarať. Počas roka sa tak nemusia zaoberať výškou svojich tržieb a môžu sa zamerať na podstatu vlastného podnikania. “Takýto návrh pomôže zlepšiť život malým podnikateľom, pretože pomôže znížiť ich administratívne náklady,” konštatoval Štefanec.

Okrem živnostenskej licencie chce SDKÚ-DS navrhnúť aj možnosť pre živnostníkov odpočítať si náklady na marketingové aktivity, ako je napríklad pohostenie obchodných partnerov, do výšky 1 % z príslušných tržieb. Strana takisto navrhne, aby sa zdvojnásobila možná výška darov, ktoré si v súčasnosti môžu podnikatelia započítať do daňového základu. “Ceny neustále rastú a treba reflektovať aj vývoj v tejto oblasti,” dodal podpredseda.

http://www.sdku-ds.sk

zdroj: TASR

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>