Na ministerstvo školstva prichádzajú žiadosti CVČ o vyradenie

www.ipolitika.sk

Na ministerstvo školstva prišlo od januára tohto roku do júna 14 žiadostí o vyradenie štátnych centier voľného času zo siete. O týchto žiadostiach už ministerstvo rozhodlo. Rezort eviduje ďalšie tri žiadosti o vyradenie centier k 31. augustu, tie sú momentálne v správnom konaní, informoval tlačový odbor ministerstva školstva.

Podľa ministerstva bolo vyradené zo siete napríklad Centrum voľného času na Komenského ulici v Seredi ako súčasť Základnej školy Jana Amosa Komenského. V škole totiž podľa ministerstva paralelne vedľa seba existovali dve školské výchovno-vzdelávacie zariadenia s rovnakým názvom a predmetom činnosti, keďže podľa zmeny zákona školské stredisko záujmovej činnosti je podľa predpisov účinných do 31. decembra 2012 centrom voľného času. Takýchto prípadov je pri zanikaní podľa ministerstva viac, napríklad centrum na Mallého ulici v Skalici či na Komenského v Bardejove. Zo súkromných centier voľného času ministerstvu doručili dve žiadosti o vyradenie, v jednom prípade bolo vydané rozhodnutie, druhú žiadosť posudzujú. Z cirkevných centier ministerstvo žiadosti nemá.

Od januára dostávajú peniaze na voľnočasové aktivity detí priamo samosprávy a tie potom rozhodnú, či a ktorým centrám voľného času poskytnú financie. Viaceré centrá varovali, že ich činnosť je ohrozená, museli prepustiť zamestnancov a hrozí im zánik. Renata Ocilková z petičného výboru Školskej petície za spravodlivé a nediskriminačné školstvo upozornila, že problémová je situácia najmä v malých obciach, kde funguje jedno centrum voľného času. „Pre deti je to často jediný spôsob, ako zmysluplne tráviť čas,“uviedla Ocilková s tým, že zánikom centier o takúto možnosť prídu.

www.ipolitika.sk

Na zánik viacerých centier od januára poukazuje aj KDH.  „Finančné prostriedky pre školské zariadenia boli na základe výkazu V40, ktoré riaditelia vypísali k 15.9. každý rok, poukazované priamo na žiaka, pre zariadenie, v ktorom žiak navštevoval vybraný záujmový útvar. Financovanie bolo prehľadné a účelové. Podľa ministra existovali zariadenia, ktoré zneužívali finančné prostriedky. Ak sa taký riaditeľ našiel, mal minister školstva Dušan Čaplovič  konať v súlade so zákonom a vyvodiť dôsledky,“zdôraznila podpredsedníčka KDH Miroslava Szitová.

Ako ďalej uviedla, namiesto toho sa SMER dohodol so ZMOS – om, načo doplatia deti a mladí a v konečnom dôsledku celé rodiny.  „Koeficienty pre školské zariadenia boli ministerstvom neúmerne znížené a po prepočte na žiaka finančné prostriedky existujúcim zariadeniam nepostačujú, sú likvidačne nízke. Na všetky deti  od 5 do 15 rokov, ktoré majú trvalý pobyt v obci (meste),  dostane obec financie zo štátneho rozpočtu. Na čo peniaze použije? Je to na rozhodnutí samosprávy… . Ministerstvo sa tvári, že finančné prostriedky idú do školstva, nie je to pravda. V meste alebo obci nemusí byť žiadne školské zariadenie, ale obce a mestá tie peniaze  aj tak dostanú.  Zákon zámerne neukladá povinnosť použiť tieto prostriedky pre deti. Úplne sa zabudlo na mládež od 15 do 18 rokov, tí môžu zobrať drogu namiesto lopty…,“  skonštatovala Miroslava Szitová.
Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>