Európski farmári bojujú za biopalivá

www.ipolitika.sk

Bruselská organizácia Copa Cogeca (CC), zastrešujúca najvýznamnejších európskych farmárov, vyjadrila svoju podporu biopalivám. 

CC zásadne nesúhlasí so znížením podielu primiešavania biopalivovej zložky do benzínu a nafty z 10% na 5,5% k roku 2020, o ktorom by sa malo v europarlamente na jeseň hlasovať. Znížením limitu sa ohrozuje nielen európsky biopalivový priemysel, ale aj dodávky krmiva pre zvieratá a niekoľko stotisíc pracovných miest.

Momentálne je v platnosti smernica EÚ, podľa ktorej sa má do roku 2020 postupne zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov v palivách do výšky 10%. Ide o konvenčné biopalivá prvej generácie vyrábané z energetických plodín, v našich pomeroch napr. z kukurice, repky olejnej či obilnín. Výbor europarlamentu pre životné prostredie však chce túto hranicu spolu s ďalšími podmienkami výroby výrazne zmeniť, až na 5,5% k roku 2020, čo predstavuje približne terajšiu hodnotu podielu primiešavania. V septembri budú europoslanci hlasovať o navrhovaných zmenách na plenárnej schôdzi.

www.ipolitika.sk

Na stranu biopalivového odvetvia sa otvorene postavili európski farmári. Ako povedal ústredný riaditeľ organizácie Copa Cogeca, Pekka Pesonen: „Farmári, ako aj priemysel už investovali do biopalív nemalé prostriedky. Ak takáto legislatívna zmena prejde, povedie to k vyššej spotrebe fosílnych palív a vyšším emisiám CO

Zdroj: banskabystrica.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>