DUNAJSKÁ STREDA: Položením vencov si uctili pamiatku zavraždených Rómov

www.ipolitika.sk

Predseda vlády SR Robert Fico, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák a ďalší predstavitelia politického, spoločenského a kultúrneho života položili dnes vence v parku na Rybnom trhu v Dunajskej Strede pri celoslovenskom Pamätníku obetiam rómskeho holokaustu. Uctili si tak pamiatku Rómov zavraždených hitlerovskými nacistami. Pietna spomienka sa konala pri príležitosti 69. výročia likvidácie rómskeho tábora v Osvienčime-Brzezinke. Slávnosť zorganizoval Inštitút pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu v Dunajskej Strede spolu s Mestským úradom a mestom Dunajská Streda.

Premiér vo svojom vystúpení zdôraznil, že zavraždení ľudia boli prevažne starí a chorí ľudia, ale aj matky s deťmi. “Chcem sa verejne poďakovať básnikovi, publicistovi, rómskemu aktivistovi Jozefovi Ravaszovi, podľa návrhu ktorého rómski umeleckí kováči, bratia Sárköziovci z Dunajskej Lužnej vykovali výtvarnú podobu pamätníka Rómov v Dunajskej Strede,” povedal Fico.

“Predstavitelia rómskych organizácií sa stretli so zástupcami krajskej, okresnej a mestskej samosprávy, zahraničnými diplomatmi i občanmi Dunajskej Stredy. Téma rómskeho holokaustu bola nielen na Slovensku dlhé roky tabuizovaná a skresľovaná a mnohé fakty o vyhladzovaní tejto menšiny nacistami a fašistami počas druhej svetovej vojny sú aj dnes majoritnému obyvateľstvu, ale, žiaľ, i mnohým Rómom, ešte stále neznáme,” konštatoval riaditeľ romologického inštitútu Ravasz. Podľa jeho slov Rómovia v 21. storočí denne hľadajú odpoveď na to, čo je príčinou ich osudu a na čo môžu byť hrdí. “Ak vyzdvihnem asimilačné zákony z obdobia medzi rokmi 1761 a 1989, potom je veľmi ťažké zdravým rozumom pochopiť tú vytrvalosť, ktorú rómsky ľud preukázal a preukazuje do dnešných dní,” zdôraznil.

www.ipolitika.sk

Ako povedal, pamätný deň rómskeho holokaustu treba pripomínať rovnako ako židovský holokaust. “Rómsky holokaust bol dlho zabudnutý, nestretávali sme sa s ním ani v učebniciach dejepisu. Na tieto čierne škvrny európskych dejín nemôžeme zabudnúť.” Podľa slov Ravasza pamätný deň holokaustu Rómov upozorňuje aj dnes na to, že medziľudské vzťahy sa musia vytvárať na základe solidarity, tolerancie a sociálnej inklúzie.

Mierumilovná verejnosť celého sveta si holokaust Rómov počas druhej svetovej vojny pripomína v druhý augustový deň. Pamätný deň rómskeho holokaustu bol vyhlásený najmä z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií na pamiatku obetí nacistického vraždenia v Osvienčime, kde v noci z 2. na 3. augusta 1944 usmrtili v plynových komorách 2900 rómskych mužov, žien a detí, povedal vo svojom prejave hlavný organizátor podujatia Ravasz.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>