Andrej Danko: Bločková lotéria je cirkus!

www.ipolitika.sk

Slovenská národná strana (SNS) vyzýva Vládu SR, aby zastavila prípravy na tzv. bločkovú lotériu. Toto opatrenie má údajne zabrániť daňovým únikom a neplateniu DPH zo strany živnostníkov a podnikateľov. Vláda sa však týmto opatrením zbavuje vlastnej zodpovednosti za dôslednú kontrolu.

Podľa SNS je stále ešte čas zastaviť nezmyselný plán, ktorý navyše pôsobí komicky. Žiadať občanov, aby si v obchodoch či reštauráciách pýtali účtenky, posielali ich na zlosovanie a následne čakali, či získajú finančnú výhru, je absolútne nesystémovým, ale populistickým opatrením, ktoré neprinesie efekt a neprivedie do štátnej pokladnice viac financií.

Vláda by sa mala radšej zamerať na systémové opatrenia proti daňovým únikom – a to je dôsledná kontrola firiem so sídlom v daňových rajoch, zlepšenie systému daňových kontrol, posilnenie protikorupčných opatrení a ich dôsledné dodržiavanie, zjednotenie výberu daní a odvodov. Daňové úniky, ktoré najviac chýbajú v štátnom rozpočte, sú milióny z veľkého biznisu. Kontrola malých podnikateľov je, samozrejme, takisto potrebná, ale vyžaduje si systémové opatrenia. Nechať kontrolu na občanov spôsobom posielania bločkov, je zbavovanie sa zodpovednosti štátu za kontrolu. Navyše nemožno hovoriť o žiadnom systéme, pretože posielanie účteniek do lotérie bude náhodné, impulzívne a nepravidelné.

www.ipolitika.sk

SNS sa navyše obáva, že náklady na takúto komickú lotériu budú vyššie, než reálny efekt pre štátnu pokladnicu. Profitovať z tohto opatrenia budú len firmy, ktoré dostanú zákazku na IT podporu, či prípravu softvéru, internetového portálu, alebo sms služieb.

Ukázalo sa, že zvyšovanie daní a odvodov nemalo želateľný efekt na príjem do štátneho rozpočtu, práve naopak. SNS preto opäť vyzýva vládu, aby sa vrátila k rovnej dani, znížila zdravotné a sociálne odvody, a radšej hľadala spôsoby v škrtoch na výdavkovej strane štátu a pri plytvaní s verejnými financiami, kde sú ešte veľké rezervy.

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>