Znižovať dlh, alebo pomáhať finančným skupinám?

www.ipolitika.sk

Bolo to na začiatku tohto mesiaca, kedy sa jediná vládna strana zľakla a odmietla v NR SR diskutovať o rekordnej zadĺženosti Slovenska. Po včerajšom oznámení údajov Eurostatu je jasné, že tento problém je ešte väčší a potreba o to akútnejšia. 

Dlh je dnes už 39,4 mld.eur, čo je 7,287 eur na občana a 17,102 eur na každého pracujúceho. Občan s priemernou mzdou by tak musel pracovať 21 mesiacov len na splatenie štátneho dlhu.

Čo je ešte závažnejšie, je trend nárastu dlhu a naše šieste miesto v medziročnom porovnaní – po Grécku, Írsku, Španielsku, Portugalsku a Cypre. S nárastom dlhu o 8,5% sme zaznamenali v tomto ukazovateli slovenské prvenstvo medzi postkomunistickými krajinami. Dlh na úrovni 54,9% tak prelomil ďalšiu bariéru podľa Ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti a je len o desatinu pod hranicou, za ktorou vláda musí v rozpočte zmraziť svoje výdavky, rovnako tak mestá a obce. Je preto najvyšší čas, aby vláda by takýto rozpočet začala pripravovať. Spolu s urgentnými opatreniami na zníženie rekordného dlhu.

www.ipolitika.sk

Už sme si zvykli, že Smer koná presne opačne, ako sľuboval. Namiesto „istôt“ dnes máme vyššiu nezamestnanosť, rekordný dlh a horšiu životnú úroveň. Namiesto údajného zdaňovania bohatých pocítili vyššie dane takmer všetci ľudia. A namiesto správy štátneho majetku tu máme privatizáciu Carga, vojenských podnikov, či Slovak Telekomu. Privatizácia má význam pre zlepšenie ekonomickej prosperity firiem i štátnej kasy, ale pre Smer je to spôsob pomoci finančným skupinám.

Najvypuklejšie je to pri doprivatizácii Slovak Telekomu, z ktorého milióny chce Smer použiť na nezmyselné vyvlastnenie zdravotných poisťovní. Pritom vieme, že plán jednej zdravotnej poisťovne ľuďom zdravotnú starostlivosť ani služby nezlepší, ale ľudia len budú znášať škody zvrátenej ideológie na právnikoch a prehratých arbitrážach (len do konca júna 2013 26,8 mil.eur na právnych službách a 29,5 mil.eur na exekuovanom slovenskom majetku).

Keď už vláda jednej strany privatizuje, pre verejný záujem je najužitočnejšie, aby tieto zdroje využila na:

1.       zníženie rekordného dlhu
2.       dôchodky, ktoré okyptila o 55% nižší výnos z druhého piliera

Využitie týchto zdrojov bude najlepšou ukážkou konania vo verejnom záujme versus pomoci finančným skupinám.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>