Zavŕšil sa scenár Roberta Fica

www.ipolitika.sk

Stanovisko poslankyne NR SR Lucie Žitňanskej k vymenovaniu Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora SR.

“Vymenovaním Jaromíra Čižnára za generálneho prokurátora prezident Gašparovič zavŕšil scenár Roberta Fica na ovládnutie generálnej prokuratúry. Urobil tak aj napriek tomu, že ústavný súd minulý týždeň prijal opatrenie, ktorým odblokoval súd a určil senát, ktorý má vo veci sťažnosti doc. Čentéša rozhodnúť. Prezident preto spolu s premiérom prebral aj zodpovednosť za všetky zlyhania, ktoré právne neisté postavenie nového generálneho prokurátora môže v budúcnosti spôsobiť.

www.ipolitika.sk

Generálny prokurátor Čižnár je vo funkcii z vôle premiéra Fica aj napriek tomu, že ústavný súd ešte nerozhodol vo veci sťažnosti legitímne zvoleného prokurátora doc. Čentéša. Aj v demokratických krajinách sa niekedy stane, že jedna zložka moci urobí krok, ktorý je v rozpore s dobrými mravmi alebo s princípmi právneho štátu. Na to však existujú iné zložky moci alebo kontrolné a súdne mechanizmy, ktoré takýto krok dokážu pomenovať a vrátiť do ústavných zvyklostí. Na Slovensku v tomto prípade zlyhali všetky zložky moci – vláda, parlament, prezident aj ústavný súd – a nenašla sa žiadna moc, ktorá by sa vôli R. Fica postavila. Nedemokratická voľba generálneho prokurátora preto zostane s druhou vládou Roberta Fica spojená rovnako ako vylúčenie poslanca Gauliedera s vládou Vladimíra Mečiara.”

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>