Vláda predstavila zmeny v sociálnej a rodinnej politike

www.ipolitika.sk

Pracovať sa oplatí. Takýto princíp chce presadiť ministerstvo práce balíkom noviel v sociálnej a rodinnej politike, ktoré by mohli platiť od budúceho roka. Tí, ktorí sa práci vyhýbajú, záškoláci alebo ľudia porušujúci zákony môžu prísť o časť sociálnej dávky.

Zmení sa posudzovanie ľudí v hmotnej núdzi.  Dávka v hmotnej núdzi môže klesnúť o 60,50 eura ľuďom, ktorí sú plnoletí, práceschopní a nebudú chcieť vykonávať menšie obecné služby v rozsahu 32 hodín mesačne. Zrušiť by sa mal aj príspevok na zdravotnú starostlivosť, rovnako by sa mali sprísniť podmienky pri čerpaní aktivačného príspevku. Nárok naň budú mať len zamestnaní s minimálnou mzdou, plnoletí vykonávajúci menšie obecné služby alebo dobrovoľnícke činnosti v rozsahu 64 až 80 hodín mesačne.

Vzniknúť by malo 840 pracovných miest. Úrad práce totiž do organizovania obecných prác plánuje zapojiť zamestnancov úradov, ktorí budú vykonávať tzv. koordinátorov. Koordinátor ako zamestnanec úradu bude dohliadať na vykonávanie malých obecných služieb a zabezpečovať občanov v hmotnej núdzi, aby sa zapojili do týchto činností. Tiež bude kontaktovať obec, spíše s ňou zmluvu a bude oslovovať ľudí na jednotlivé práce.

Ak ľudia poberajúci dávky tieto práce odmietnu, štát im po novom bude môcť na ne siahnuť. Podľa štátneho tajomníka rezortu práce Jozefa Buriana cieľom týchto legislatívnych zmien nie je trestať chudobných. “Aktuálne je 185.000 ľudí v hmotnej núdzi. A to nehovoríme len o rómskej komunite. Nemáme záujem znižovať životnú úroveň. Tento balík má ľudí motivovať k práci a dodržiavaniu pravidiel,” uviedol J. Burian na pracovnom stretnutí s novinármi.

Ak ani jeden z rodičov nebude pracovať, rodina nedostane aktivačné príspevky, ani základnú dávku v hmotnej núdzi na rodičov. Rodina by však mala naďalej nárok na príspevok na bývanie a na dávky na deti. Pri štvorčlennej rodine, kde ani jeden z rodičov nepracuje, by tak suma sociálnych dávok klesla zo 156 eur na 36 eur.

Ľudia, ktorí pracujú za veľmi nízku mzdu, budú mať počas šiestich mesiacov nárok na aktivačný príspevok v sume 63,07 eura. Tento krok by mohol podľa Jozefa Buriana potlačiť nelegálnu prácu.

www.ipolitika.sk

Po novom sa budú  krátiť aj príspevky na nezaopatrené dieťa. Ak dieťa vymešká v škole viac ako 15 vyučovacích hodín, nebude dodržiavať školský poriadok alebo bude páchať priestupky, rodičom môže nárok na tento príspevok zaniknúť. “Prídavky na dieťa prechádzajú na osobitného príjemcu počas doby troch mesiacov. Ak počas týchto troch mesiacov dôjde k náprave, tak tieto prídavky sa vrátia priamou platbou späť k rodičom. Ak nedôjde k náprave, tak je táto dávka pozastavená,” povedal štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Marián Saloň.

Novela zákona o hmotnej núdzi je v súčasnosti v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Zmeny čakajú aj mamičky. Rodičovský príspevok by po novom nemali dostávať pracujúce ženy. Zvýši sa všakpríspevok na starostlivosť o dieťa. Prilepšia si matky, ktoré pred narodením dieťaťa pracovali a platili príspevky na nemocenské poistenie. Tie, ktoré nepracovali, dostanú menej. Ak pred narodením dieťaťa rodič 270 dní pracoval a platil si nemocenské poistenie, rodičovský príspevok dostane 260 eur, do dvoch rokov dieťaťa. Tretí rok dostane menej. Rodič, ktorý nepracoval, bude dostávať 160 eur kým nebude mať dieťa tri roky.

„Chceme zaviesť  určitú spravodlivosť a motiváciu k práci a podporiť ju tým, že bude rozdiel medzi tým, ktorý pracoval a ktorý nepracoval. Ak chce žena pracovať, môže využiť príspevok na starostlivosť o dieťa, to znamená príspevok na jasle vo výške 260 eur, čo je adekvátne  tomu čo stratí na rodičovskom príspevku,“konštatoval štátny tajomník Burian.

Ministerstvo práce navrhuje tiež sprísniť podmienky poskytovania prídavku na dieťa, príspevku pri narodení dieťaťa ajpríplatku k tomuto príspevku. Príspevok a príplatok sa majú zlúčiť do jednej dávky a jej výška sa má odstupňovať podľa poradia pôrodu, z ktorého sa dieťa narodilo. Pri prvom až treťom pôrode má ísť o sumu 823,86 eura a pri štvrtom a ďalšom má dávka dosiahnuť 151,37 eura. Tento návrh zohľadňuje súčasnú výšku príspevku pri narodení dieťaťa v sume 151,37 eura a príplatku pri narodení prvého až tretieho dieťaťa na úrovni 678,49 eura.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>