Trh s priemyselnými nehnuteľnosťami stagnuje

www.ipolitika.sk

Väčšina nájomníkov neprijala v druhom kvartáli tohto roka žiadne zásadné rozhodnutia v oblasti prenájmu priemyselných nehnuteľností. 

Ako uviedla spoločnosť Cushman Wakefield, v porovnaní s ostatnými dvoma kvartálmi iba niekoľko nájomníkov sa rozhodlo podpísať nové nájomné zmluvy alebo predĺžiť svoje staršie nájomné zmluvy.

Veľkosť celkovo prenajatých priestorov, čo zahŕňa aj predĺženia nájomných zmlúv existujúcich nájomcov, bola zaznamenaná na úrovni 15 800 metrov štvorcových. Z toho boli nové nájomné zmluvy uzatvorené na ploche približne 10 900 metrov štvorcových,“ informovala spoločnosť.

Developerské spoločnosti v sledovanom období nezačali s ďalšou špekulatívnou výstavbou v širšom meradle. Developeri začali výstavbu v lokalitách Košice a Bratislava – Devínska Nová Ves.

Tieto projekty sú však vo výstavbe prevažne pre určitých nájomníkov, dodala spoločnosť Cushman Wakefield, ktorá vidí čiastočne špekulatívny projekt pri Košiciach, kde developerská spoločnosť Immorent dokončuje svoju druhú priemyselnú halu o veľkosti 10 000 metrov štvorcových.

www.ipolitika.sk

V súčasnosti je miera neobsadenosti na úrovni 4,8 % z celkového počtu moderných priemyselných priestorov na prenájom, čo sa blíži k hodnote zaznamenanej v rokoch 2011 až 2012, kedy bola miera neobsadenosti na najnižšej úrovni v histórii moderného priemyselného trhu na Slovensku.

Keďže aktuálne je na trhu iba veľmi limitovaná nová výstavba, očakávame, že miera neobsadenosti bude v ďalšom kvartáli opäť klesať. Tieto trendy potvrdzuje aj naša analýza, doplnila firma Cushman Wakefield.

”Miera neobsadenosti za posledné dva štvrťroky klesá, avšak stále sú na trhu zaujímavé možnosti pre spoločnosti, ktoré chcú expandovať a to hlavne v Bratislavskom, Trenčianskom alebo Košickom regióne. Nižšia miera neobsadenosti by mohla opäť motivovať developerov začať špekulatívnu výstavbu, aby mohli uspokojiť dopyt na trhu,” konštatoval vedúci priemyselného tímu v Cushman Wakefield na Slovensku Martin Baláž.

Zdroj: banskabystrica.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>