Študenti zarobia v lete na brigádach menej, upozorňuje KDH

www.ipolitika.sk

Brigádujúci študenti pre vyššie odvody zavedené vládou Roberta Fica zarobia cez leto menej ako vlani. Ako na pondelkovej tlačovej besede uviedol podpredseda KDH Miloš Moravčík, keď v minulom roku pracoval študent celé prázdniny za 2,5 eura na hodinu, zarobil v čistom 800 eur. “Tento rok to kvôli zvýšeným odvodom vládou Smeru bude len 550 až 700 eur, teda o 100 až 250 eur menej,” upozornil. Vlani totiž odvody z príjmov z dohôd dosahovali len 1,05 % a platil ich len zamestnávateľ. “Tento rok sa šplhajú až k 50 percentám,” zdôraznil.

Študenti by podľa Moravčíka dostali v čistom 700 eur v prípade, ak by v hrubom rovnako ako vlani zarobili 840 eur. “Môžu však dopadnúť ešte horšie, a to kvôli tomu, že firmy v ťažkých finančných podmienkach môžu prenášať časť odvodov, ktoré zvýšil štát im, na študentov, teda im znížia hrubú mzdu,” povedal podpredseda KDH. Ak firma prenesie zvýšené odvody zamestnávateľa na študentov a o túto sumu im zníži hrubú mzdu, tak zarobia v čistom len 550 eur. “Študentom nepomôžu ani čiastočne oslobodené dohody o brigádnickej práci, pretože pri nich môžu pracovať maximálne 20 hodín týždenne a keď chcú pracovať celé leto, tak im to nestačí,” povedal Moravčík. Zamestnávateľ musí v tomto prípade so študentom uzatvoriť klasickú dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, na ktorú sa vzťahujú kompletné sociálne a zdravotné odvody vo výške 48,6 % z hrubej mzdy.

www.ipolitika.sk

Z príjmu z dohôd študenti po novom platia 29,8-percentné odvody. Ide o kompletné dôchodkové poistenie a ich zamestnávateľ okrem toho platí garančné a úrazové poistenie. Študenti vo veku od 18 do 26 rokov však majú pri platení odvodov na dohodu výnimku. Pri zárobku na jednu dohodu o brigádnickej práci študenta do 155 eur za študenta zamestnávateľ v tomto roku tak ako v minulom platí len odvody na garančné a úrazové poistenie vo výške 1,05 % zo zarobenej sumy. Suma 155 eur sa pritom bude každý rok zvyšovať podľa toho, ako bude rásť priemerná mzda na Slovensku. Hranicu zárobku, do ktorej bude príjem študentov oslobodený od vyšších odvodov, totiž rezort práce stanovil ako 19,72 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov.

Študenti si môžu určiť jednu dohodu so zárobkom do 155 eur najmenej na obdobie jedného mesiaca, na základe ktorej nebudú z tejto dohody povinne dôchodkovo poistení. Ak mesačný príjem študenta z dohody presiahne 155 eur, vznikne mu povinné dôchodkové poistenie. Jeho vymeriavacím základom na platenie poistného na povinné dôchodkové poistenie bude jeho mesačný príjem z dohody po odpočítaní 155 eur. Osobitnou kategóriou budú študenti stredných škôl vo veku do 18 rokov, ktorých mesačný príjem do 66 eur naďalej nebude podliehať dôchodkovému, nemocenskému poisteniu, ani poisteniu v nezamestnanosti.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>