Stanovisko Jána Figeľa k prijatej zmene Vládou SR týkajúcej sa ochrany slabých pri exekúciach

www.ipolitika.sk

Predseda KDH a podpredseda NR SR Ján Figeľ víta dnešné rozhodnutie vlády, ktoré  zmenou nariadenia zvýšilo  sumy, ktoré nemožno odňať občanovi pri výkone exekúcie. Podľa Jána Figeľa  je potrebné a spravodlivé účinnejšie chrániť sociálne slabších, najmä  dôchodcov pred neprimeranými následkami exekúcie.

Ján Figeľ spolu s poslancami  NR SR Alojzom Hlinom a Pavlom Zajacom už vo februári 2013 požiadal listom ministra spravodlivosti, aby pripravil legislatívne zmeny, ktoré by v rámci rastúceho množstva exekúcií lepšie chránili sociálne najslabších, pretože  sú im často odoberané doslova posledné  peniaze nevyhnutné na živobytie.

Ján Figeľ opätovne  výzva ministra spravodlivosti, aby pripravil legislatívnu zmenu, ktoré by obmedzila  výšku odmeny exekútora o 50%, pokiaľ ide o fyzickú osobu, voči ktorej  je prvý raz  vedená exekúcia. Aj exekučné náklady totiž hradí povinná osoba.  „Minister spravodlivosti na túto výzvu zatiaľ nereagoval, spôsobom, ktorý som očakával. A to predložením konkrétneho legislatívneho riešenia“,   uviedol Ján Figeľ.

www.ipolitika.sk

Pripomína, že občania sa na neho a  ďalších poslancov veľmi často obracajú s problémami, ktoré súvisia s tvrdým dopadom platných exekučných pravidiel na ich ťažkú sociálnu situácia. Jedná sa o tisíce občanov, ktorí si zaslúžia, aby boli účinnejšie chránení.

Vzhľadom na závažnosť a rozsah problematiky, ktorá sa týka sociálne slabších občanov a mnohých dôchodcov, Ján Figeľ odporúča, aby minister spravodlivosti využil možnosti na skrátené konanie. Aby občania, ktorý sa prvý raz  dostali do exekučného konania  cítili, že ich zákon ako  slabšiu stranu chráni.

Ján Figeľ vyzýva ministra spravodlivosti, aby v krátkom čase pripravil zmenu príslušnej legislatívy a dodržal svoj sľub, ktorý dal vo februári 2013.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>