Slovensko si pripomenulo 1150. výročie príchodu sv. Cyrila a Metoda

www.ipolitika.sk

Slovenská republika si 5. júla štátnym sviatkom pripomína kresťanských vierozvestov svätých Cyrila a Metoda. V tomto roku oslavujeme 1150. výročie príchodu solúnskych bratov na územie Veľkej Moravy. Túto významnú udalosť si pripomenuli aj poslanci Národnej rady SR na slávnostnej schôdzi parlamentu. Tá sa konala za účasti troch najvyšších ústavných činiteľov – prezidenta Ivana Gašparoviča, predsedu národnej rady Pavla Pašku a premiéra Roberta Fica.

„Tradícia, ku ktorej sa hlásime, je tradíciou hodnôt, viery a duchovného bohatstva, nie zbraní a krviprelievania. Je nádherný pocit, že my všetci občania SR môžeme byť súčasťou viac než 1000-ročného príbehu, ktorý nám pomáha pochopiť, kto sme a odkiaľ sme prišli,” uviedol vo svojom príhovore Pavol Paška. Predseda parlamentu je presvedčený, že Slovensko si zachová svoju identitu aj ako súčasť prehlbujúcej sa európskej integrácie. „Zachováme si svoju jedinečnosť aj vo víre globalizácie. Prekonáme aj krízy a budeme rásť a napredovať. Lebo Cyril a Metod nám kedysi dávno dali do vienka hodnotový rebríček, v ktorom na prvom mieste stoja hodnoty spolupráce, lásky a komunity,” povedal.

www.ipolitika.sk

Významnú udalosť našich dejín si pripomínali občania aj predstavitelia štátu vo všetkých regiónoch Slovenska. Ústrednou oslavou jubilea bola národná Cyrilometodská národná púť v Nitre, na ktorú prijali pozvanie aj významní hostia zo zahraničia a cirkevní hodnostári. Oslavy pokračovali Slávnosťami sv. Cyrila a sv. Metoda na bratislavskom Devíne. „Chcem zdôrazniť, ako zjavne a jednoznačne naša mladá 20-ročná nezávislá Slovenská republika nadväzuje na všetky produktívne podnety Nitrianskeho vojvodstva a Veľkomoravskej ríše. Veď myšlienka slovenskej nezávislosti vyrastala z priamej túžby ľudí a elít, akými boli bernolákovci a štúrovci Oni túžili obnoviť samostatnosť a uchopiť správu vecí verejných späť do vlastných rúk, ako to bolo za Pribinu, kniežaťa Rastislava a kráľa Svätopluka,” uviedol na Devíne predseda vlády Robert Fico.

Budovanie štátu je podľa premiéra stála a nepretržitá úloha, ktorá stojí pred súčasnými duchovnými predstaviteľmi, intelektuálmi aj politikmi. „Vyzývam všetkých, aby sme si osvojili a rozvíjali schopnosť brániť štátne a národné záujmy Slovenska. Želám si, aby sme sa vedeli povzniesť nad malicherné politické šarvátky tam, kde treba prejaviť štátnické myslenie aj skutky,” dodal.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>