Slovenské banky žmýka odvod najviac v EÚ, končia v mínuse

www.ipolitika.sk

Slovenské banky mali vlani podľa Slovenskej bankovej asociácie v rámci Európskej únie najvyšší bankový odvod. 

V súčasnosti má v EÚ zavedený bankový odvod alebo jeho obdobu 15 krajín. Za každý jeden milión eur aktív banky na Slovensku zaplatili na odvode 3 059 eur. Je to 10-krát viac ako priemer sledovaných krajín.

Banky v Nemecku uhradili len 92 eur, v Británii 185 eur a Maďarsku 596 eur na každý milión aktív, uvádza v správe banková asociácia. Aj vzhľadom na pripravované ďalšie zaťaženie bankového sektora (daň z finančných transakcií) je podľa asociácie potrebné prehodnotiť výšku bankového odvodu a znížiť ju na úroveň priemeru krajín EÚ.

Celkovo slovenské banky vlani na bankovej dani odviedli 169, 8 mil. eur, čo je podľa asociácie viac ako na dani z príjmov. Tá predstavovala sumu 96,7 mil. eur. Aj vďaka tomu efektívna daňová sadzba pre bankový sektor vzrástla podľa asociácie takmer dvojnásobne z 19 % na 36 %.

www.ipolitika.sk

V uplynulom roku zo 14 bánk, mimo pobočiek, pôsobiacich na Slovensku skončili štyri v strate a neodviedli daň z príjmu. Napriek tomu tieto štyri inštitúcie spolu na bankových odvodoch zaplatili podľa asociácie takmer 16 mil. eur, čo je 9,4 % z celkového bankového odvodu. Jedna banka skončila v strate práve pre vysoký bankový odvod, čo priamo negatívne vplývalo na jej kapitálovú pozíciu, uviedla asociácia.

Jedným z rizík vysokého bankového odvodu je negatívny vplyv na kapitál, teda vlastné zdroje banky. Len za posledné štyri roky polovica zisku slovenských bánk sa nevyplatila na dividendách, ale posilnila kapitál bánk. Aj vďaka tomu slovenský bankový sektor patrí podľa bankovej asociácie dlhodobo medzi najstabilnejšie. A ako doplnila, nedostatok vlastného kapitálu ohrozuje nielen stabilitu sektora, no zhoršuje aj prístup k úverom. Najvyšší bankový odvod v EÚ sa podľa asociácie zaviedol na Slovensku práve v čase, keď klesá objem poskytnutých úverov firmám.

Zdroj: banskabystrica.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>