Rezort kultúry chce podporiť filmové investície

www.ipolitika.sk

Ministerstvo kultúry chce na Slovensko pritiahnuť viac veľkých filmových produkcií a vytvoriť nové pracovné miesta. V medzirezortnom pripomienkovom konaní je novela zákona o Audiovizuálnom fonde, ktorá významne prispeje k podpore audiovizuálnej tvorby u nás.

„Navrhujeme, ak nejaká filmová produkcia preinvestuje na Slovensku výdavky vo výške 2 milióny a viac prostredníctvom slovenských firiem a fyzických osôb, ktoré sú zdaňované na Slovensku, získa dotáciu 20 percent oprávnených výdavkov,“ priblížil na tlačovej besede minister kultúry Marek Maďarič.

Takýto stimul prinesie viacero pozitív: prínos pre verejné rozpočty, rozvoj služieb, nové pracovné príležitosti, vytvorí impulzy na rozvoj chýbajúcej infraštruktúry v audiovizuálnom priemysle, ako aj na zvýšenie propagácie Slovenska.

Podobný systém platí v okolitých krajinách. „Náš systém bude výhodný v tom, že nebudeme mať limit na výšku dotácie. To znamená, bude to vždy 20 percent z tých oprávnených výdavkov. Keď budú mať oprávnené výdavky 2 milióny, bude to 20 percent z dvoch miliónov a samozrejme keď 10 miliónov, tak 20 percent z 10 miliónov a podobne. Zároveň bude aj administratívne jednoduchší, “ spresnil M. Maďarič.

www.ipolitika.sk

O dotácie sa môžu uchádzať filmové produkcie, ktoré prejdú tzv. kultúrnym testom. Dosiahnuť musia aspoň 24 bodov z celkových 48, pričom najmenej deväť bodov je potrebné získať z kultúrnych kritérií. Má ísť o hrané, dokumentárne alebo animované diela v rozsahu najmenej 70 minút, prípadne o seriál s minimálnym 40-minútovým rozsahom jednej časti. Spolu s predložením žiadosti o registráciu filmového projektu, a vyplnení kultúrneho testu, sú potrebné aj základné dokumenty, ako je scenár, rozpočet, harmonogram realizácie a predpokladaná suma, ktorú žiadateľ plánuje preinvestovať v SR. Audiovizuálny fond preverí údaje, skontroluje splnenie podmienok a vydá potvrdenie o registrácii filmového projektu s trojročnou platnosťou.

O podporu môžu žiadať domáce aj zahraničné produkcie, do sumy oprávnených výdavkov sa však nebudú počítať slovenské verejné zdroje.

Návrh novely predloží rezort kultúry do pripomienkového konania v najbližších dňoch. Účinnosť má nadobudnúť 1. januára budúceho roka. Návrh minister kultúry už prerokoval s ministerstvom financií. Podľa M. Maďariča veľké filmové produkcie sú pre krajinu ekonomickým prínosom. „Vieme o tom, že je záujem na Slovensku nakrúcať,“dodal šéf rezortu kultúry s tým, že na Slovensku je množstvo zaujímavých lokalít, ktoré sa dajú využiť pre potreby filmu.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>