Rafael Rafaj: Nomádske kritériá nám nie sú vlastné

www.ipolitika.sk

Slovenská národná strana (SNS) zatiaľ nemienila aktívne vstupovať do zápasu o prezidentské kreslo. Okolnosti ju však donútili k vydaniu stanoviska voči jednému z kandidátov. SNS nepozná štát bez územia a nepozná ani prezidenta, ktorý by územie nepotreboval pre výkon funkcie hlavy štátu.

Radoslav Procházka svojim jednostranným výrokom o väčšej dôležitosti jazyka ako územia ukázal, že na funkciu hlavy štátu ešte nedozrel. To, čo je pre národnú identitu jazyk, to je pre národnú suverenitu a štátnosť územie. Medzi kritériá SNS na hlavu štátu je okrem iného aj komplexná a národne orientovaná osobnosť. Kandidát na prezidenta, ktorý sa usiluje o najvyšší post v štáte by podľa SNS mal mať jasno v chápaní všetkých podmienok štátnosti.

www.ipolitika.sk

Slováci boli a sú domestifikovaný národ, preto nomádske kritériá putujúceho národa nie sú nám vlastné. Zvrchovanosť v používaní a kultivovaní jazyka bola prvá etapa k suverenite a väčšina štátotvorných aktivít Slovákov súbežne smerovala aj k územnej zvrchovanosti. Jazyk Slováci mali aj Uhorsku, aj v bývalom Česko-Slovensku a predsa národnoemancipačný proces zavŕšili vlastnou štátnosťou. SNS musí s poľutovaním skonštatovať, že len forma (mladosť) nestačí a rovnako pre hlavu štátu je dôležitý aj obsah. Hoci R. Procházka zdôraznil úlohu reči, billboardami v maďarčine si podľa národniarov zahryzol nielen do vlastného jazyka, ale aj do výlučného postavenia štátneho jazyka a na funkciu prezidenta sa preto diskvalifikoval. Prezident republiky by mal podľa národniarov integrovať spoločnosť aj výlučným používaním štátneho jazyka v oficiálnou styku.

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>