Rafael Rafaj: Cyrilometodská tradícia je hybnou silou našich dejín

www.ipolitika.sk

Slovenská národná strana (SNS) sa hrdo a dôstojne hlási k realizácii trvalého odkazu sv. Cyrila a sv. Metoda a s úctou prijíma nadčasové posolstvo vierozvestov pre život Slovákov – nielen v oblasti kultúry, duchova, ale politiky.

Podľa SNS je cyrilometodská tradícia hybnou silou našich národných dejín, ale nemala by ostať len históriou. Podľa národniarov môže zohrať významnú úlohu pri hodnotovej reforme Slovenska aj EÚ. Cyril a Metod nám dali nové vízie o autochtónnosti a samobytnosti nielen v oblasti gramotnosti, vlastného jazyka a abecedy, ale aj princíp suverenity národa a štátneho jazyka. Sú príkladom, že nie kvantita, ale kvalita, nie moc, ale pochopenie a láska sú v živote národa rozhodujúce.

Na okrúhle výročie vierozvestov sv.Cyrila a sv.Metoda však Slovensko nie je dostatočne pripravené ani organizačne, ani hodnotovo. Keby Cyril a Metod k nám prišli dnes, nechápali by, čo sa na Slovensku deje. Videli by hodnotový materializmus, kultúrny brak, fatalistické spoliehanie sa na pomoc cudzích, klesajúcu úroveň a postavenie slovenčiny v médiách, školách aj vo verejnom živote a na verejných priestranstvách, cez deň zatvorené kostoly, hašterenie politikov. Písomná kultúra, ani pôvodná tvorba, ani začínajúci spisovatelia nemajú dostatočnú štátnu podporu. Primeranú ochranu a podporu nedostala ani slovenská hudba v médiách vysielajúcich na Slovensku. Boli by zhrození z neúcty, ktorú k cyrilometodskej tradícii a veľkomoravskej histórii požívajú niektorí verejní činitelia, dokonca v hlavnom meste štátu a pravdepodobne by ostro polemizovali aj s niektorými historikmi spochybňujúcimi význam Veľkej Moravy a ich misie.

www.ipolitika.sk

Cyrilo-metodské dedičstvo nie je len o slávnej minulosti, ale najmä o sprítomňovaní tohto odkazu v súčasnosti. Vláda síce stavia hraničné prechody medzi Slovenskom a Maďarskom, ale slovenská politika nedokázala dostatočne využiť potenciál cyrilometodského mosta medzi Východom a Západom, ani ich význam pre ideu spoločnej, ale duchovné korene a rozličnosti Európanov rešpektujúcej Európy. EÚ nerešpektuje kresťanskú tradíciu Európanov a stále viac sa otvára cudzím duchovným a kultúrne nekompatibilným zdrojom. Slováci by sa preto v čase hodnotovej krízy Európy mali viac oprieť o vlastnú cyrilometodskú duchovnú tradíciu a prispieť k zásadnej hodnotovej spoločenskej reforme.

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>