PREMIÉR: Aj krátkodobé opatrenia v boji proti nezamestnanosti majú životný význam

www.ipolitika.sk

Financie, o ktorých na minulotýždňovom summite rozhodli lídri Európskej únie, na boj proti nezamestnanosti mladých ľudí neohrozujú iné priority financované z rozpočtu únie. Po skončení konferencie venovanej tejto problematike v Berlíne to uviedol premiér Robert Fico.
Pôjde o sumu šesť až osem miliárd eur, ktoré členské štáty v najbližších dvoch rokoch využijú na boj proti tomuto fenoménu.

www.ipolitika.sk

Ministerstvo práce už dnes ponúka malým a stredným podnikom možnosť zamestnať mladého človeka s tým, že sa mu preplatia určité náklady súvisiace s mzdami a odvodmi na dobu šesť, deväť, alebo dvanásť mesiacov. Od podnikateľa sa očakáva, že bude počas rovnako dlhého obdobia udržiavať toto pracovné miesto. “Je to typicky krátkodobé opatrenie, ktoré musíme prijať. Ak niekto po skončení školy je niekoľko mesiacov doma, tak sa po roku ťažko zaraďuje do pracovného pomeru. Preto aj krátkodobé opatrenia majú životný význam,”poznamenal R. Fico.
Štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš doplnil, že ide o opatrenia na to, aby čo najmenej mladých ľudí bolo dlhodobo nezamestnaných. “Ak je rok doma, tak je stopercentná istota, že už navždy bude nezamestnaný. My dnes nemáme stopercentnú istotu, čo sa bude diať o niekoľko rokov, ale rozhodne máme istotu, že ak neurobíme nič, tak to bude spieť ku katastrofe. Z tohto hľadiska sú to dobre investované peniaze,” podčiarkol.
Podľa premiéra je potrebné, aby sa aj školy na Slovensku prispôsobili požiadavkám praxe. Pokiaľ ide o podmienky poskytnutia financií na boj proti nezamestnanosti mladých, ich určenie necháva na odborníkov. Ondruš doplnil, že pracovná komisia rezortov práce a školstva vypracuje konkrétne návrhy ako využiť tieto peniaze. Slovensko chce na tento účel použiť v najbližších dvoch rokoch 250 až 270 miliónov eur, z nich už 70 miliónov eur realokovalo.
Za problém nepovažuje Fico len nezamestnanosť mladých, ale aj ľudí nad 50 rokov. “Aj tu sa pokúsime, ale nebude to potrebné v takom rozsahu ako pri mladých, vytvárať isté programy,” avizoval s tým, že vláda bude v tejto súvislosti alokovať určité zdroje.
Dnešnú konferenciu označil Fico za užitočnú, pretože sa na nej začalo hovoriť o konkrétnych krokoch, ako využívať šesť až osem miliárd eur, ktoré budú k dispozícii na tento účel. Prítomné členské krajiny prezentovali rôzne metódy práce s mladými ľuďmi. “Niečo sa dá použiť, niečo nie. Čo sa bude dať aplikovať, aplikujeme. Radi sa poučíme, špecifiká necháme na odborníkov,” uzavrel slovenský šéf exekutívy.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>