Pavol Hrušovský: Prezident SR a strana Smer-SD zobrali ústavnosť do svojich rúk

www.ipolitika.sk

Prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič a strana Smer-SD zobrali pri voľbe a vymenovaní generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára ústavnosť do svojich rúk. Na tlačovej konferencii to dnes  (17. júla 2013) vyhlásil predseda poslaneckého klubu KDH Pavol Hrušovs „Je mi ľúto, že sa politická kariéra prezidenta SR Ivana Gašparoviča dnes obohatila o nový rozmer, už druhý. Prvý bol František Gaulieder a druhým je vymenovanie generálneho prokurátora, ktoré podľa môjho názoru nezodpovedá rešpektovaniu štandardov zastupiteľskej demokracie, na ktorej je založený politický systém na Slovensku,“ vyhlásil Hrušovský. Zároveň ale dodal, že novovymenovaného generálneho prokurátora v jeho funkcii akceptuje.

KDH podľa neho nebude podnikať právne kroky, ktoré by nového generálneho prokurátora v jeho funkcii spochybnili, bude však čakať na rozhodnutie Ústavného súdu v prípade sťažností Jozefa Čentéša, ktorého za kandidáta na funkciu generálneho prokurátora zvolila bývalá koalícia pod vedením Ivety Radičovej.„Po vyše dvoch rokoch traumatizujúcich celé Slovensko má dnes Slovensko vymenovaného generálneho prokurátora,“ povedal Pavol Hrušovský s tým, že klub KDH považuje spôsob voľby a vymenovania nového generálneho prokurátora za “nenáležitý”.

www.ipolitika.sk

Pripomenul, že Ivan Gašparovič poslal Národnej rade SR list, ktorým oznámil, že Jozefa Čentéša nikdy do funkcie generálneho prokurátora nevymenuje, počas vianočných sviatkov a Jaromíra Čižnára vymenoval počas letných prázdnin, keď ľudia menej sledujú politické dianie.  „Potvrdzuje sa to, čo sme od začiatku tušili a čo pán premiér ohlásil ešte pred parlamentnými voľbami, že ak strana Smer-SD voľby vyhrá, zvolí nového kandidáta na post generálneho prokurátora,“ dodal predseda poslaneckého klubu KDH. „Je to len potvrdenie dohody, ktorá medzi prezidentom SR a stranou Smer-SD existovala,“ vyhlásil Pavol  Hrušovský.

Dodal, že sľuby o tom, že Smer-SD počká s voľbou nového kandidáta na post generálneho prokurátora na rozhodnutie Ústavného súdu, sa nenaplnili.

Postup prezidenta kritizoval aj podpredseda KDH a poslanec NR SR Pavol Abrhan, ktorý bol prekvapený , že Ivan Gašparovič chcel vymenovať nového generálneho prokurátora tajne, bez účasti médií. „Asi si myslel, že ak je tajná voľba, tak má byť aj tajné vymenovanie,“ povedal Abrhan pre agentúru SITA. Podpredseda kresťanských demokratov je však sklamaný, že prezident nepočkal na rozhodnutie Ústavného súdu a teda nerešpektuje Ústavný súd ako súčasť rozdelenia troch mocí v štáte a ako inštitúciu, ktorá má rozhodovať v prípade ústavných sporov.
Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>