Pavol Abrhan považuje 48-hodinové volebné moratórium navrhovanej novele volebného zákona za zbytočné

www.ipolitika.sk

Opozičné strany považujú 48-hodinové volebné moratórium, ktoré obsahuje navrhovaná novela volebného zákona, za zbytočný inštitút. Podpredseda KDH Pavol Abrhan upozornil, že moratórium už bolo v minulosti zrušené, lebo sa nedodržiavalo a nikto nevyvodzoval žiadnu zodpovednosť. „Je to zbytočné,“ myslí si.

 
„Moratórium v súčasnej dobe elektronických komunikácií stráca význam. Je to len obmedzenie na určité typy médií. My sme za zrušenie moratória,” povedal pre TASR podpredseda SDKÚ Ivan Štefanec.Problém tu vidí aj šéf poslaneckého klubu strany Most-Híd László Solymos. „Porušenie moratória sa ťažko odhaľuje. Súhlasím však s návrhom, aby nebolo tri týždne pred voľbami možné zverejňovať prieskumy verejnej mienky, lebo môžu ovplyvniť voľby,“ povedal.

Ľudová platforma sa však líši v pohľade na zavedenie finančného stropu pre volebné kampane jednotlivých strán, ktorý má byť na úrovni do troch miliónov eur.

www.ipolitika.sk

„Je to rozumný návrh. Nemyslím si, že strany by sa mali predbiehať v bombastických kampaniach, ale mali by sa sústrediť na ponuku pre občanov. SDKÚ sa určite do troch miliónov zmestí,“ uistil Štefanec.

Problém s touto sumou nemá ani KDH, volá však po transparentnej kontrole. „Ak nebude nezávislá kontrola financovania kampaní, tak je to len na úrovni dohadov. Ak bude stanovená kontrola na ministerstve financií, to nepovažujem za nezávislú kontrolu. My sme navrhovali, aby financovanie strán kontroloval Najvyšší kontrolný úrad. Mohol by kontrovať aj predvolebné kampane,“ navrhol poslanec NR SR a podpredseda KDH Pavol Abrhan.

Problém s finančným stropom však má Solymos. „Môže dôjsť k tomu, že niekto bude zvýhodnený, iný nie. Ak sa stransparentní používanie peňazí, neviem, prečo by tam mal byť strop,“ podotkol.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>