NRSR: Ľudová platforma sa nevzdáva, mimoriadnu schôdzu o dlhu chce zvolať opäť

www.ipolitika.sk

Ľudová platforma sa ani po dnešnom neúspešnom pokuse s mimoriadnou schôdzou o zadlžení Slovenska nevzdáva. S takýmto návrhom chce prísť opäť v septembri. Vyhlásili to na dnešnej tlačovej konferencii v Národnej rade (NR) SR predstavitelia opozičných strán SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd.

“S našou snahou nepoľavíme. V septembri prídeme opakovane s návrhom na zvolanie mimoriadnej schôdze na túto dôležitú tému,” avizoval podpredseda SDKÚ-DS Ivan Štefanec. Dnes sa mala konať mimoriadna schôdza o zadlžení Slovenska a o opatreniach na jeho zníženie. Plénum však neodobrilo program schôdze, k rokovaniu preto nedošlo.

“Vláda jednej strany sa bojí diskutovať o najzávažnejšom zadlžení Slovenska v jeho histórii,” zareagoval Štefanec. Neúspešná schôdza je podľa neho ďalší dôkaz, že vláda má strach a je bezradná. “Po nezamestnanosti považujem zadlženie za druhý najvážnejší problém Slovenska, pretože dlh na každého občana krajiny presiahol 7000 eur,” argumentoval Štefanec.

V prípade, že sa ani v septembri opozícii nepodariť zvolať mimoriadnu schôdzu a o dlhu diskutovať v pléne, nevylučuje ani to, že sa pokúsia odvolať ministra financií Petra Kažimíra (Smer-SD). “Nevylučujem ani tento scenár, ale stále máme snahu predovšetkým diskutovať v pléne,” avizoval Štefanec.

www.ipolitika.sk

Opozícia je celkovo znepokojená nad zadlžením Slovenska, ktoré vlani prevýšilo úroveň 52 % hrubého domáceho produktu (HDP). Na schôdzi chcela preto vládu zaviazať k tomu, aby pripravila opatrenia na zníženie zadlženosti a aby už parlamentu nepredkladala také návrhy, ktoré budú prispievať k nárastu dlhu.

Optimisticky pritom nevidia opoziční poslanci ani ďalší vývoj zadlženia. Verejný dlh štátu môže podľa viacerých členov opozície atakovať aj hranicu 60 % HDP. Podľa predsedu SaS Richarda Sulíka sa pod nárast dlhu podpísali aj záruky Slovenska za Grécko, za španielske banky či vklad krajiny do trvalého eurovalu. “Robert Fico nevie, čo je to šetriť a čo je to zodpovedne hospodáriť. Hrá sa na granda v Európe, aby ho tam tľapkali po pleciach. Takto sa hospodáriť nedá,” uviedol predseda liberálov na brífingu v Národnej rade.

 Zdroj: sdku-ds.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>