Nové volebné pravidlá ušetria takmer 1,5 mil. eur

www.ipolitika.sk

Pravidlá pre voľby sa budú meniť. Zmeny legislatívy by mali v najbližších rokoch priniesť úsporu takmer 1,5 milióna eur. „Navrhovaný zákon zjednocuje volebný proces pre voliča, jeho ambíciou je zvýšiť transparentnosť zavádzaním kontrolných mechanizmov a sankcií ako aj snaha o úspory, ktoré by mali byť na úrovni 1,324 mil. eur,“ uviedol minister vnútra Robert Kaliňák.

V súčasnosti máme pre každé voľby samostatný zákon, ktorý upravuje pravidlá hlasovania i kampane - zákon o voľbách do Národnej rady SR, zákon o spôsobe voľby prezidenta SR a o ľudovom hlasovaní o odvolaní prezidenta SR, zákon o voľbách do Európskeho parlamentu, zákon o voľbách do orgánov samosprávnych krajov, zákon o voľbách do orgánov samosprávy obcí a zákon o spôsobe vykonania referenda.

Novinkou je zavedenie osobitného účtu, na ktorom budú politické strany a hnutia povinné viesť peniaze určené na kampaň, čo pomôže transparentnosti financovania a lepšej informovanosti občana. Takéto účty musia zobrazovať prehľad platobných transakcií a musia byť nepretržite prístupné tretím osobám. Zásadným pravidlom má byť, že volebnú kampaň bude možné financovať len z takéhoto účtu. Minister je presvedčený o tom, že ak má mať transparentný účet zmysel, výdavky sa musia kontrolovať veľmi prísne .„Akonáhle je možné, aby ktokoľvek vykonal kampaň za politickú stranu, a za ňu urobil nejaké akcie, bilbordy alebo video, ktoré bude prezentovať v televízii a bude sa k tomu priznávať nejaká právnická osoba, samozrejme, v tom prípade je transparentný účet zbytočný,“ vyhlásil šéf rezortu vnútra. Okrem zverejňovania účtu budú musieť všetci volební kandidáti zverejňovať predbežné a záverečné správy o financovaní kampane, čo bude aj predmetom dodatočných kontrol  výdavkov.

Nová právna úprava umožňuje prítomnosť zástupcov všetkých politických strán zaregistrovaných do volieb v priebehu výkonu volieb vrátane sčítavania hlasov. Odmeňovaní budú z dôvodu potreby úspor iba členovia volebných komisií, čiže zástupcovia tých politických subjektov, ktorí majú právo delegovať člena podľa návrhu (t.j. politické strany, ktorých kandidátne listiny sú zaregistrované a zároveň získali najmenej 3% platných hlasov v ostatných voľbách do NRSR).

www.ipolitika.sk

Nová volebná legislatíva navrhuje 48-hodinové moratórium pre všetky voľby, ak by prešla v súčasnej podobe, predvolebné prieskumy by sa nemohli zverejňovať 21 dní pred voľbami, namiesto súčasných 14. „Posledné prieskumy boli spochybňované. Prieskumy sa v posledných troch voľbách líšili zásadným spôsobom, boli to často dvojciferné čísla,“ podčiarkol minister. „Rozdiely v prieskumoch sú priepastné. Agentúry nie sú súčasťou politického súboja,“ dodal.

Otvorenou je zatiaľ otázka vytvorenia nezávislého kontrolného orgánu, ktorý by mal na starosti dodržiavanie pravidiel volieb. „Viacerí sme za, aby takáto inštitúcia existovala, ale pri niekoľkých stretnutiach s odborníkmi, organizáciami, nedošlo k jednotnému názoru, ako by to malo vyzerať. Tu objektívne priznávam, že máme svoju predstavu, ktorú sme do zákona nedali,“ povedal R. Kaliňák. Pred vznikom takéhoto orgánu musí podľa neho nastať celopolitický konsenzus v parlamente. Dodržiavanie pravidiel a prípadné ukladanie sankcií bude mať podľa nových navrhovaných pravidiel zrejme na starosti ministerstvo vnútra a financií.

Minister avizoval, že zákon sa môže na základe podnetov ešte meniť. „Je to otvorený zákon, sme otvorení diskusii. Sme pripravení akceptovať všetky rozumné návrhy, ktoré zákon vylepšia, zabezpečia transparentnosť a korektnosť. Predpokladáme, že budú ešte prechádzať zmenami a tie najväčšie čakáme, keď budú v parlamente,“  uviedol Robert Kaliňák s tým, že niektoré zmeny oproti pôvodnému návrhu už budú aplikované v zákonoch, o ktorých bude v lete rokovať vláda.

Rezort akceptoval pripomienky odbornej verejnosti, a tak:

  • Zjednotí dĺžku volebnej kampane pre všetkých, ktorí chcú kandidovať vo voľbách, začiatok volebnej kampane nebude podmieňovaný zaregistrovaním nezávislého kandidáta,
  • Zrovnoprávnia sa nezávislí kandidáti a kandidáti politických strán do orgánov územnej samosprávy  pokiaľ ide o limity výdavkov na volebnú kampaň. Limity budú platiť  pre  všetkých rovnako,
  • Zjednotia sa sankcie za porušenie zákona o volebnej kampani pre kandidátov politických strán a nezávislých kandidátov,
  • Upraví a spresní znenie  pri financovaní volebnej kampane pri voľbe prezidenta tak, aby zo znenia bolo absolútne jasné, že možnosť úhrady výdavkov na kampaň treťou stranou zákon neumožňuje,
  • Pri vyčísľovaní hodnoty bezodplatného plnenia sa uloží povinnosť preukázať súlad tejto hodnoty s cenou obvyklou aj nezávislým kandidátom.

Rezort nové pravidlá navrhuje v zákone o podmienkach výkonu volebného práva a v zákone o volebnej kampani. V rámci nich je novelizovaný aj zákon o politických stranách a politických hnutiach.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>