Na odstavenie elektrárne V1 v Bohuniciach chýbajú peniaze

www.ipolitika.sk

Na odstavovanie dvoch blokov jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach bude chýbať 130 mil. eur. 

Zistil to Výbor Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu počas svojej pracovnej návštevy v Jaslovských Bohuniciach. Ako uviedol pre agentúru SITA slovenský europoslanec Vladimír Maňka, vyraďovanie jadrových blokov však nie je ohrozené.

Tieto dodatočné prostriedky budú podľa neho chýbať niekedy po roku 2020. Prvoradé je podľa Maňku presadiť v rámci rozpočtu Európskej únie na roky 2014 až 2020 sumu na odstavenie V1 v objeme 200 mil. eur. “Verím, že sa nám to podarí, a potom sa môžeme sústrediť na vyjednávanie o poskytnutí ďalších prostriedkov na vyraďovanie V1,“ dodal Maňka.

Vyraďovanie je dokonalé

Predseda delegácie Výboru Európskeho parlamentu pre kontrolu rozpočtu Jens Geier na utorňajšej tlačovej besede vyjadril spokojnosť s vyraďovaním dvoch bohunických jadrových blokov. “Projekt vyraďovania v Bohuniciach je úspešnejší ako podobné projekty v Litve a v Bulharsku,“ povedal Geier.

Člen delegácie, český europoslanec Vojtech Mynář, označil celý proces vyraďovania jadrových blokov za dokonalý. “Presvedčil som sa, že je to na najvyššej úrovni od A po Z,“ zdôraznil Mynář.

Podľa europoslankyne Ingeborg Gräßle však vyraďovanie bohunických blokov mohlo postupovať aj rýchlejšie. Taktiež upozornila, že chýbajúcich 130 mil. eur Slovensko od EÚ vôbec nemusí dostať. Podľa nej skôr Slovensko dodatočné prostriedky nedostane ako dostane.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) sa pripravuje na druhú etapu vyraďovania dvoch jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Už sa začalo posúdenie vplyvov druhej etapy vyraďovania atómovej elektrárne na životné prostredie (EIA).

Druhá etapa vyraďovania atómovej elektrárne V1 by sa mala začať v roku 2015. Predmetom druhej etapy vyraďovania jadrových blokov je predovšetkým demontáž rádioaktívnych komponentov a všetkých zostávajúcich nevyužiteľných štruktúr, prípadne realizácia niektorých činností presahujúcich trvanie prvej etapy.

www.ipolitika.sk

Viac etáp

Proces vyraďovania bohunickej jadrovej elektrárne sa v súčasnosti nachádza v prvej etape, ktorá sa má ukončiť do konca roka 2014. V rámci prvej etapy prebieha vyraďovanie neaktívnych zariadení a budov. V najbližšom období spoločnosť JAVYS realizuje projekty demontáže zariadení a demolácie objektov sekundárneho okruhu jadrovej elektrárne V1.

JAVYS počas prvej etapy začne s demoláciou chladiacich veží a pridružených objektov, demoláciou vonkajších nekontaminovaných objektov, demontážou zariadení strojovne, či demontážou budovy dieselgenerátorov.

Na odstavovanie bohunických reaktorov prispieva Európska únia prostredníctvom Medzinárodného fondu na podporu vyraďovania JE V1 (BIDSF), ktorý spravuje Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBOR). Doposiaľ bolo uzavretých celkom 20 grantových dohôd a na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných viac ako 464 mil. eur. Celkové náklady na vyraďovanie V1 boli vyčíslené na 1,1 mld. eur. Dva jadrové bloky by mali byť definitívne odstavené v roku 2025.

Slovensko odstavilo prvý blok V1 na konci roka 2006 a druhý blok na konci roka 2008 na základe prístupových zmlúv do Európskej únie. Výstavba jadrovej elektrárne V1 začala 24. apríla 1972 a zabezpečovala ju Investičná výstavba energetiky Slovenska. Jej hlavnými dodávateľmi boli Energoprojekt Praha, LOTEP Leningrad, Škoda Praha, Hydrostav Bratislava, ŠkodaExport Praha.

Investičné náklady predstavovali 5,5 mld. vtedajších československých korún v cenách rokov výstavby. Prvý reaktorový blok jadrovej elektrárne V1 bol prifázovaný k sieti 17. decembra 1978 a druhý blok 26. marca 1980. Počas prevádzky elektráreň vyrobila celkovo viac ako 159 mil. megawatthodín, čo predstavuje približne 5,7-ročnú spotrebu elektrickej energie Slovenska.

Zdroj: banskabystrica.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>