Miloš Moravčík: Na školách by sa malo učiť to, čo požadujú zamestnávatelia

www.ipolitika.sk

Na stredných školách by sa malo podľa podpredsedu KDH Miloša Moravčíka učiť to, čo požadujú zamestnávatelia. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, najlepšie by bolo, nech študenti stredných a vysokých škôl trávia časť školského roka priamo v podnikoch a organizáciách, kde môžu získať potrebné zručnosti. Tu by na motiváciu firiem pomohli aj eurofondy. „Absolventom, ktorých poškodil štát zlým vzdelaním, by zase pomohlo využitie eurofondov na odvodové prázdniny. Stali by sa tak pre zamestnávateľov zaujímavejšími a mohli by dodatočne získať potrebnú prax,“ konštatoval.

Pre vládu by malo byť podľa Moravčíka prvoradé lepšie využívanie peňazí, ktoré na riešenie nezamestnanosti mladých máme k dispozícii už teraz. „Na zamestnanie by mala pripravovať hlavne škola. V rozpočte ministerstva školstva je takmer dva a pol miliardy eur ročne. Žiaľ, v súčasnosti štát neplatí školám za to, aby pripravovali študentov na zamestnanie, ale za to, aby učili podľa osnov často odtrhnutých od potrieb praxe,“ zdôraznil s tým, že výsledkom je, že každý tretí mladý človek na Slovensku je nezamestnaný.

www.ipolitika.sk

Pri nových eurofondoch podľa podpredsedu  KDH hrozí, že opäť viac pomôžu vyvoleným podnikom ako mladým nezamestnaným. Deje sa tak aj teraz. „Ministerstvo hospodárstva sa chystá platiť v prepočte 100000 eur na 1 vytvorené pracovné miesto. Štát by za tieto peniaze mohol vyplácať zamestnancovi 10 rokov priemernú mzdu, od podnikateľov sa však očakáva udržateľnosť miesta len päť rokov. Ministerstvo práce sa zase chváli vytvorením 8000 pracovných miest. Ide však len o umelé miesta, pri ktorých sa budú z eurofondov rok preplácať mzdy a pol roka na to môžu firmy zamestnancov prepustiť,“ dodal Moravčík.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>