I. NESROVNAL: Magistrát chce dať zarobiť súkromnej firme 30 miliónov eur

www.ipolitika.sk

Bratislavský magistrát chce dať zarobiť súkromnej firme 30 miliónov eur za upratovanie a čistenie trávnikov v niektorých mestských zariadeniach. Na dnešnom brífingu to vyhlásil Ivo Nesrovnal, šéf najväčšieho poslaneckého klubu SDKÚ-DS, Most-Híd v bratislavskom mestskom zastupiteľstve.

“Spravil to pritom maximálne netransparentným spôsobom – v čase letných dovoleniek, kedy nezasadajú grémiá. Magistrát zverejnil podmienky súťaže v európskom vestníku, o súťaži nikto nevedel,” kritizoval dnes Nesrovnal. Mesto jeho vyjadrenia označilo za nezmyselné.

Poslanec a predseda komisie finančnej stratégie a pre správu a podnikanie s majetkom mesta spresnil, že podľa súťažných podmienok má firma, ktorá tender vyhrá, za 30 miliónov eur upratovať asi desať objektov základných umeleckých škôl alebo centier voľného času. “Takýto postup je v rozpore so zákonom o Bratislave,” upozornil Nesrovnal a zdôraznil, že hlavné úkony týkajúce sa majetku mesta musia schvaľovať poslanci. “Z poslancov nikto o tomto postupe nevie, nezasadala žiadna komisia, zastupiteľstvo o tom nerokovalo, je to poza chrbát poslaneckého zboru,” vyčítal mestu. V piatok 26. júla preto listom vyzval primátora, aby súťaž zastavil.

Kritériá súťaže sú tiež podľa Nesrovnala určené tak, že vzbudzujú pochybnosti o tom, či nie je nastavená pre nejakú konkrétnu firmu. “Sú nepochopiteľné, pretože sa napríklad vyžaduje, aby uchádzač spravoval 150 objektov, pričom mesto chce spravovať iba desať. Uchádzač musí tiež predložiť desaťmiliónové obraty za posledné roky, musí mať schopnosť získať trojmiliónový úver a podobne,” vymenúval Nesrovnal. Priznal, že všetky podmienky sú možno oprávnené, ale treba ich vysvetliť. Zmluva by mala byť podľa poslanca na dobu štyroch rokov s možnosťou opakovania. Na otázku TASR, kto by mal súťaž vyhrať, poslanec odpovedal: “Otázne je, či za tým nie sú tie isté osoby, ktoré boli za aférou spojenou s ministrom Kašickým,” pripomenul z minulosti kauzu s upratovacími službami na ministerstve obrany.

Celý brífing poslanca označil riaditeľ kancelárie primátora Ľubomír Andrassy za nezmyselný od začiatku až po záver. “Urobila sa téma, ktorá témou nie je,” zdôraznil.

www.ipolitika.sk

Andrassy vysvetlil, že hlavné mesto ešte v minulom roku s odbornou pomocou Facility Managment spracovalo audit, ako sú spravované zariadenia mesta a jeho organizácií. “Tieto organizácie si dnes objednávajú služby spojené s maľovaním, čistením či upratovaním vo vlastnej réžii,” priblížil. Závery a odporúčania auditu správy mestského majetku boli predstavené zamestnancom mesta i štatutárom dotknutých organizácií na sedení 21. januára v priestoroch Justiho siene Primaciálneho paláca. “Dokument nebol predložený do komisií mestského zastupiteľstva, pretože sa jednoznačne jedná o hospodárenie mesta, za ktoré nesie zo zákona zodpovednosť manažment samosprávy a primátor. Je však prístupný každému poslancovi či verejnosti, doposiaľ však mesto nebolo o to požiadané,” zdôraznil.

Na základe záverov auditu sa potom mesto podľa Andrassyho rozhodlo, že vypíše prvú etapu súťaže. V tej ide o správu desiatich objektov v rámci mesta a bratislavský magistrát. “Súťaž realizuje mesto po prvýkrát cez systém elektronického verejného obstarávania, ktorý zabezpečuje maximálnu mieru kontroly zo strany odbornej i laickej verejnosti,” pripomenul riaditeľ kancelárie primátora. Zároveň však dodal, že ak súťaž vygeneruje iba jedného uchádzača, zrušia ju. “Do dnešného dňa ale požiadalo o zaslanie súťažných podmienok 12 záujemcov,” vyčíslil.

Suma, o ktorej Nesrovnal hovoril, podľa Andrassyho vychádza z toho, za koľko dnes mesto spravuje svoj majetok. Súťažou chce ušetriť. “Dnes je na ročnú správu vynakladaných takmer osem miliónov eur a očakávaná úspora sa musí pohybovať minimálne na úrovni desať percent,” podotkol. Súťaž preto podľa neho nebude ukončená podpísaním zmluvy ani vtedy, ak by víťaz nedokázal zabezpečiť výrazné šetrenie verejných zdrojov.

Kritériá sú tiež podľa Andrassyho nastavené tak, aby sa prihlásili firmy, ktoré majú skúsenosti. “Chceme generovať zisk, aby sme nemali vyššie náklady. Nemôžeme preto oslovovať garážové firmy,” dodal.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>