Ceny nehnuteľností na Slovensku stagnujú

www.ipolitika.sk

Ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku v prvom tohtoročnom štvrťroku medziročne stagnovali. 
Súčasný vývoj v slovenskej ekonomike a súvisiaca vysoká miera nezamestnanosti totiž nedávajú predpoklady na to, aby v roku 2013 začali ceny nehnuteľností výraznejšie rásť.

Vyplýva to z analýzy, ktorú zverejnila Poštová banka na základe štatistík Štatistického úradu EÚ (Eurostat).

Zo zverejnenej analýzy vyplýva, že hoci realitná bublina praskla už pred piatimi rokmi, ceny nehnuteľností v EÚ ako celku medziročne v úvode roka opäť klesali, tento raz o 1,4 %. Na Slovensku sú ceny nehnuteľností nižšie približne o pätinu ako pred prasknutím realitnej bubliny.

V Španielsku ceny nehnuteľností v prvom štvrťroku medziročne klesli o 12,8 %, čo bolo najviac spomedzi všetkých krajín EÚ. Celkovo od roku 2008 klesli ceny španielskych nehnuteľností o viac ako tretinu.

www.ipolitika.sk

Susedné Maďarsko sa v štatistike Eurostatu umiestnilo hneď za Španielskom, keď ceny nehnuteľností u nášho južného suseda medziročne klesli o takmer desatinu, konkrétne o 9,8 %. Záujem o bývanie v Maďarsku, v blízkosti hraníc, tak majú podľa analýzy Poštovej banky predovšetkým obyvatelia Bratislavy, keďže v Bratislavskom kraji sú ceny nehnuteľností trojnásobne vyššie ako napríklad v Nitrianskom kraji. Ceny nehnuteľností mierne klesli aj v Českej republike, medziročne o 0,9 %.

Štatistika uvádza aj deväť krajín EÚ, ktorým sa už podarilo prekonať prasknutie realitnej bubliny a ceny nehnuteľností u nich medziročne stúpli. Najrýchlejšie rástli ceny nehnuteľností v Lotyšsku a Estónsku, keď v oboch pobaltských krajinách zaznamenali nárast o vyše 7 %. Avšak Lotyšsko si v rokoch 2008 až 2010 prešlo krízou na trhu s nehnuteľnosťami a tak sú lotyšské nehnuteľnosti napriek poslednému cenovému rastu lacnejšie približne o 40 % ako pred krízou.

Zdroj: banskabystrica.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>