Bratislavčania dostanú 80 nových trolejbusov, zaplatí ich EÚ

www.ipolitika.sk

Cestovanie mestskou hromadnou dopravou v Bratislave bude na vyššej úrovni. Vďaka eurofondom v Operačnom programe Doprava pribudne v hlavnom meste 80 moderných nízkopodlažných trolejbusov. Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek rozhodol o poskytnutí nenávratného finančného príspevku na projekt Obnovy vozidlového parku trolejbusov v Bratislave v hodnote takmer 40 miliónov eur. Do roku 2015 pribudne tiež 30 nových električiek a 15 moderných vlakov pre prímestskú dopravu.

„Ako ukázala nezávislá štúdia realizovateľnosti, projekt železničnej stanice Filiálka pripravovaný mojím predchodcom by nám Európska únia nikdy nepreplatila a peniaze pre Slovensko by prepadli. Vynaložili sme nesmierne úsilie na prípravu menších, no zato efektívnych, projektov pre Bratislavu a Košice s cieľom zlepšiť kvalitu verejnej dopravy, a tým aj kvalitu života obyvateľov týchto dvoch najväčších slovenských miest. Som veľmi rád, že Bratislavčania sa aj vďaka eurofondom konečne dočkajú moderných trolejbusov a mestská hromadná doprava v hlavnom meste sa postupne dostane na úroveň ostatných európskych metropol,“ uviedol minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR Ján Počiatek.

www.ipolitika.sk

Projekt nákupu trolejbusov je tzv. malým projektom (do 50 mil. eur), takže nepodlieha schvaľovaciemu procesu Európskou komisiou. Ministerstvo dopravy naň získalo odporučenie od technických expertov z JASPERS. Prijímateľom pomoci z prioritnej osi 4 (Kohézny fond) je Dopravný podnik Bratislava.
Podpísaním zmluvy o nenávratnom finančnom príspevku sa zvýšilo zazmluvnenie prioritnej osi  4 v Operačnom programe Doprava o 7,91 % (na 43,5 %). Celková kontrahácia OPD sa zvýšila o 1,04 % a v súčasnosti je  70,97 percenta.

O projekte:
V rámci projektu Obnova vozidlového parku trolejbusov Bratislava bude postupne v rokoch 2014 a 2015 dodaných 50 kusov  kĺbových trolejbusov, 15 kusov sólo trolejbusov a 15 kusov sólo trolejbusov, ktoré môžu okrem elektriny jazdiť aj na dieselový pohon. Trolejbusy s nízkou energetickou spotrebou budú nízkopodlažné, čím sa uľahčí preprava zdravotne postihnutých ľudí, starších osôb či mamičiek s kočíkmi.
Výška nenávratného finančného príspevku je 39 539 000 eur, z toho 85 % je hradených z Kohézneho fondu Európskej únie a 15 % zo štátneho rozpočtu. Vlastné zdroje prijímateľa pomoci predstavujú 2 081 000 eur.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>