Anna Záborská a Miroslav Mikolášik podporia sprísnenú verziu tabakovej smernice

www.ipolitika.sk

Na pôde Európskeho parlamentu (EP) sa dnes (10. júl 2013) bude rozhodovať o osude revidovanej tabakovej smernice EÚ. Poslanci z Výboru EP pre životné prostredie (ENVI) budú hlasovať o prísnejších pravidlách pre uvádzanie na trh tabakových výrobkov. Slovenská republika má vo výbore dvoch poslancov, Annu Záborskú a Miroslava Mikolášika (KDH). Obaja chcú prísnejšiu tabakovú smernicu.

Výbor ENVI bude dnes hlasovať o návrhu na pokrytie 75 percent z povrchu škatuliek cigariet s výstražným varovaním a o zákaze aromatických cigariet, ako sú napríklad mentolové.
Europoslanec Miroslav Mikolášik v rozhovore pre TASR uviedol, že v tomto smere bude hlasovať aj ako lekár a poukázal na škodlivosť fajčenia, keď rakovina pľúc sa vyskytuje päť krát častejšie ako iné formy tejto choroby a je zapríčinená aktívnym fajčením.

Poslanec upozornil, že platný slovenský zákon, ktorý prijal minister zdravotníctva Richard Raši (Smer-SD) z prvej Ficovej vlády, “cynicky ustúpil” tlaku a záujmom tabakovej lobby. „Teraz tu máme direktívu z EÚ a som prekvapený, že mnohí naši poslanci a poslankyne zdôvodňujú svoje priebežné postoje argumentmi, ktoré sú v záujme predajcov cigariet,“ uviedol Miroslav Mikolášik. A dodal, že tak konajú pod rôznymi zámienkami, napríklad aj tým, že sprísnenie smernice zapríčiní nárast pašovania cigariet s horšou kvalitou a to bude väčšou hrozbou pre fajčiarov a hrozbou pre štátne príjmy.

www.ipolitika.sk

To všetko sú podľa europoslnca iba polovičaté argumenty. Tvrdí, že je úlohou colníkov, aby pašovaniu zabránili a dopad prepašovaných nepravých cigariet na zdravie obyvateľstva bude vždy menší ako by bol v prípade nesprísnenia tabakovej smernice.  „V tomto je krátkozrakosť poslancov, ktorí si myslia, že budú hlasovať v záujme občanov, ale nebude to v záujme pacientov,“ upozornil Miroslav Mikolášik. A pripomenul, že náklady na jedného pacienta s rakovinou pľúc v priemere vyjdú na 20.000 eur. Aj na Slovensku.

Ak sa podľa neho vďaka prísnejším tabakovým pravidlám podarí znížiť počet chorých zo 100.000 na 80.000, už len to znamená pre štát prínos 400 miliónov eur.  „Toto je moje odpoveď na tabakovú direktívu. Ja sa na to dívam aj ako lekár. Je to vyjadrené aj peniazmi, o ktoré slovenské zdravotníctvo zlými zákonmi o ochrane nefajčiarov prichádza. Tie peniaze by sa dali použiť aj inak,“ zdôraznil europoslanec Miroslav Mikolášik.

Slovenský europoslanec spresnil, že spolu s kolegyňou Záborskou na pôde EP v klube Európskej ľudovej strany, kde sú zaradení, už viackrát vyjadrili svoje stanovisko a získalo preň podporu. Dodal však, že každý poslanec EP je vystavený rôznym lobistickým tlakom, či už doma alebo v europarlamente a je preto ťažké povedať, ako kto presne zahlasuje na jeseň, keď sa bude schvaľovať revidovaná tabaková smernica EÚ.„Ja tlakom nepodlieham. Hlasujem vždy podľa vedomia a svedomia a to je ovplyvnené mojim štúdiom medicíny,“ uviedol Miroslav Mikolášik.
Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>