Vláda schválila návrh zákona o eGovernmente

www.ipolitika.sk

Vláda na svojom rokovaní 30. mája 2013 schválila návrh zákona o eGovernmente. Je to kľúčová právna norma, ktorej výsledkom bude výrazné zníženie byrokracie pri komunikácii medzi občanmi a podnikateľmi na jednej strane a štátnom na strane druhej.

V oblasti informatizácie verejnej správy sa dostávame do fázy, keď do prevádzky začínajú byť nasadzované prvé reálne projekty. Avšak technologické riešenia projektov by boli bez zodpovedajúcej legislatívnej podpory neúspešné. Cieľom navrhovaného zákona o eGovernmente je preto vymedziť legislatívne pravidlá pre elektronizáciu verejnej správy.

Zákon nenahrádza už existujúce predpisy, jeho podstatou je ustanoviť elektronickú formu komunikácie občanov a podnikateľov so štátom, ktorá bude predstavovať nosnú formu vzájomnej komunikácie. „Pre každý štátny orgán zavádza povinnosť prijať od občana podanie alebo žiadosť v elektronickej podobe,“ povedal štátny tajomník rezortu financií a Digitálny líder pre SR Peter Pellegrini.

www.ipolitika.sk

Tento zákon umožní poskytovanie elektronických služieb štátu občanom jednotným spôsobom tak, aby sa komunikácia zjednodušila, zrýchlila a sprehľadnila a aby sa zvýšila bezpečnosť týchto procesov.

Návrh zákona ustanovuje trojročné prechodné obdobie na jeho implementáciu. Toto obdobie je stanovené z dôvodu realizácie všetkých projektových opatrení, spojených so zavedením zákona do praxe.

Súčasťou návrhu je zavedenie takých inštitútov, ako je zaručená konverzia dokumentov, zavedenie elektronických schránok pre doručovanie písomností, elektronické podanie a podobne.

 Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>