Slovensku veria aj investori v Japonsku

www.ipolitika.sk

Slovensku sa úspešne podarilo predať dlhopisy na japonskom trhu. Slovensko tak prvýkrát v histórii predalo dlhopisy v Japonsku spolu za 29,8 mld. jenov. Väčšina dlhopisov v sume 25,8 mld. JPY je so splatnosťou tri roky a zvyšných 4,2 mld. JPY majú splatnosť 5 rokov. Kratšia splatnosť mala kupón na úrovni 0,72 % p.a. a dlhšia splatnosť 0,99 % p.a.

Opäť sa podarilo predať dlhopisy v inej mene ako v eurách a úspešne tak pokračujeme v diverzifikácii dlhu. Štát ponúkol dlhopisy okrem európskeho a švajčiarskeho trhu už aj investorom v Českej republike, v Spojených štátoch amerických a teraz aj v Japonsku.

„Zo všetkých krajín, ktoré kedy debutovali na tomto trhu, dosiahlo Slovensko najnižšie výnosy, teda najlepšie podmienky z pohľadu ceny,“ povedal minister financií Peter Kažimír.

www.ipolitika.sk

Táto emisia je výsledkom dvoch pracovných ciest, ktoré absolvoval minister financií Peter Kažimír v Japonsku. Emisia bola ponúkaná výhradne japonským investorom. Prejavili o ňu záujem investori z rôznych sektorov a mnohí z nich kúpili slovenské cenné papiere po prvýkrát. Slovenská republika sa tak stala deviatym emitentom z regiónu strednej Európy na japonskom trhu. Zároveň spomedzi nich pri svojom debute predala investorom v Japonsku druhý najväčší objem dlhopisov.

Podľa ministra financií Petra Kažimíra je umiestnenie dlhopisov pre krajinu, akou je Slovensko, veľký úspech aj vzhľadom na to, že na tento trh vstupovala historicky prvýkrát. „Tieto výsledky najlepšie potvrdzujú dôveru zahraničných investorov v reformné úsilie vlády a udržateľnú konsolidáciu verejných financií, “ povedal minister financií Peter Kažimír.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>