Slovensko chce zabojovať o eurofondy

www.ipolitika.sk

Slovensko by v budúcom programovom období eurofondov malo mať zo zdrojov Európskej únie (EÚ) k dispozícii takmer 13,5 mld. eur. Informoval o tom predseda vlády SR Robert Fico po rokovaní Rady vlády SR pre Partnerskú dohodu na roky 2014 -2020.

Slovensko by malo dostať o 2 mld. viac ako v súčasnom sedemročnom období 2007-2013.  Namiesto jedenástich operačných programov ich však bude len sedem. „Rada sa zaoberala základným dokumentom, ktorý musíme predložiť do 30. júna 2013 na Európsku komisiu, aby sme vytvorili všetky predpoklady pre čerpanie európskych fondov s účinnosťou od 1. januára 2014. Dnes podpredseda vlády pre verejné investície Ľubomír Vážny, ktorý zodpovedá za čerpanie fondov, predložil aj konkrétne alokácie do jednotlivých operačných programov,” uviedol na tlačovej besede R.Fico.

Prerozdelenie peňazí do rôznych oblastí (životné prostredie, výstavba ciest, znižovanie nezamestnanosti, podpora hospodárskeho rastu) je predmetom rokovaní vlády so sociálnymi partnermi, ktorí sú zastúpení v Rade vlády SR pre Partnerskú dohodu na roky 2014-2020.

Rozpočet Európskej únie, ktorý určuje aj výšku možných eurofondov pre našu krajinu, je stále prerokovávaný v Európskom parlamente. Ten podmieňuje schválenie dokumentu mnohými podmienkami, preto je podľa premiéra nevyhnutné koordinovať prácu s našimi trinástimi europoslancami. Schválenie rozpočtu by mohla urýchliť poslankyňa EP Monika Flašíková-Beňová, ktorá chce v rámci presviedčania kolegov využiť dlhoročné skúsenosti aj osobné kontakty.

www.ipolitika.sk

Premiér zdôraznil potrebu čerpania peňazí z eurofondov, lebo tie tvoria takmer 80% domácich verejných investícií. V súčasnom programovom období musí Slovensko minúť takú veľkú sumu, že to nemusí administratívne zvládnuť. „Hrozí prepadnutie približne 350 mil. eur,” povedal R. Fico s tým, že podobné problémy majú napríklad aj Rumunsko, Česká republika, Poľsko či Maďarsko. Dôvodom hrozby prepadnutia zdrojov EÚ je to, že bývalá vláda Ivety Radičovej a exminister dopravy Ján Figeľ zo záväzku na rok 2011 neminuli jediné euro.

Za diplomatický úspech označil premiér rozhodnutie Rady EÚ o tom, že Slovensko a Rumunsko môžu rokovať s komisiou ako získať rok navyše na čerpanie peňazí EÚ. Výnimku ešte musí schváliť Európsky parlament. „Ak to prejde v parlamente, tieto peniaze môžeme čerpať aj v roku 2014, čo absolútne garantujem, že to zvládneme,” konštatoval predseda slovenskej vlády. Problematické môže byť, ak o výnimku budú žiadať aj ďalšie štáty. „Ak sa nám stane, že do tohto nariadenia vojdú aj ďalšie krajiny, zablokujeme celý proces a Slovensko nezíska rok navyše, ale aj ostatné krajiny budú za to veľmi platiť, ak tieto prostriedky nevyčerpajú,”  podotkol Robert Fico.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>