SDKÚ-DS: Chcú mimoriadnu schôdzu o verejnom dlhu

www.ipolitika.sk

Poslanci SDKÚ-DS navrhnú mimoriadnu schôdzu parlamentu. Chcú sa na nej baviť o vývoji verejného dlhu a o opatreniach na jeho zníženie, keďže vládny Smer-SD, napriek prekročeniu spodnej hranice dlhovej brzdy, takúto diskusiu v pléne odmieta.

Opozičná SDKÚ-DS chce mimoriadnu schôdzu o vývoji verejného dlhu. Oznámili to dnes na tlačovej konferencii podpredsedovia strany Ivan Štefanec a Ľudovít Kaník. Vládna strana Smer-SD totiž podľa nich už niekoľkokrát odmietla na rokovanie aktuálnej schôdze parlamentu zaradiť diskusiu o liste, ktorý do parlamentu poslal minister financií. V liste adresovanom predsedovi parlamentu informoval v zmysle ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti o dôvodoch nárastu dlhu nad spodnú 50-percentnú hranicu ochranného pásma a o opatreniach, ktoré vláda plánuje na zníženie dlhu.

“Keďže poslanci vládnej strany opakovane odmietli hovoriť v pléne na túto, pre Slovensko kľúčovú tému, ako rastie dlh pre ďalšie generácie našich občanov, navrhneme mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR na túto tému,“ vyhlásil v stredu Štefanec. Podľa neho totiž nemôže prejsť vývoj, v ktorom dramaticky rastie nezamestnanosť a dlh dosahuje historicky najvyššie úrovne, bez diskusie.

“Vybaviť takúto vážnu tému listom, o ktorom sa ani nediskutuje, v zhoršujúcej sa ekonomickej situácii sa ani nedá. Nechceme sa len prizerať na zhoršovanie situácie. Vláda odmieta prorastové stimuly a ženie Slovensko do hlbšej a hlbšej dlhovej krízy,“ doplnil Štefancov stranícky kolega Ľudovít Kaník. Ako dodal, SDKÚ-DS bude o podporu pri návrhu na zvolanie mimoriadnej schôdze k rastu verejného dlhu žiadať aj všetky ostatné opozičné strany.

www.ipolitika.sk

Minister financií Peter Kažimír prezentoval úryvky zo spomínaného listu, ktorý vyžaduje ústavná dlhová brzda, iba v rámci záverečného slova pri prerokúvaní štátneho záverečného účtu za minulý rok. Zastaviť rast verejného dlhu na Slovensku má podľa neho zlepšenie salda verejnej správy a rast ekonomiky. “V nasledujúcich rokoch sa predpokladá znižovanie deficitu v súlade s paktom stability a rastu pri rešpektovaní obmedzení danými národnými rozpočtovými pravidlami,“ čítal minister Kažimír úryvok z listu v rámci minulotýždňovej parlamentnej rozpravy. Dlh by mal pritom podľa neho kulminovať v roku 2015 na hranici 56 % hrubého domáceho produktu, pričom v roku 2016 by mohol mierne klesnúť na 55,9 %.

Minister financií hovorí, že konsolidovať majú v budúcnosti pomôcť aj jednorazové opatrenia, ako napríklad aktuálne diskutovaná zmena systému správy núdzových zásob ropy. K znižovaniu dlhu však majú prispieť aj štrukturálne reformy, najmä reforma verejnej správy. Zlepšiť sa musí podľa neho aj čerpanie európskych fondov a prijať sa musia tiež opatrenia v oblasti zdravotníctva, ktoré musia priniesť úspory do rozpočtu. Vláda tiež plánuje aj zmeny v oblasti sociálnych dávok, najmä čo sa týka ich efektívnosti a adresnosti.

 Zdroj: sdku-ds.sk
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>