Reforma ESO úspešne pokračuje

www.ipolitika.sk

Reforma verejnej správy ESO (Efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa) je vo svojej druhej fáze. Poslanci Národnej rady SR hlasovaním rozhodli, že od októbra vznikne 72 okresných úradov, pričom Bratislava a Košice budú mať po jednom okresnom úrade. Na ich čele budú stáť prednostovia menovaní vládou.

Na jeseň zanikne celkovo 248 úradov miestnej štátnej správy: obvodné úrady životného prostredia, obvodné úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie, obvodné lesné úrady, obvodné pozemkové úrady a správy katastra. Ich pôsobnosť sa presunie na integrovaný miestny orgán štátnej správy s novým názvom okresný úrad.

„Každý občan by mal mať v okrese jedno miesto, kde sa môže obrátiť a vybaviť celú agendu, ktorú so štátom má,” uviedol minister vnútra Robert Kaliňák. Od januára budúceho roka by mali vzniknúť aj klientske centrá, ktoré budú kontaktným miestom, kde občan vybaví všetko. Hlavnou myšlienkou reformy je, aby úrady neobiehal občan, ale informácia. „V klientskych centrách budú inkorporované všetky zložky, ktoré občan potrebuje k svojmu životu – teda aj daňový úrad, polícia i sociálna poisťovňa,” povedal minister.

Zámerom reformy ESO je aj zabránenie kontaktu medzi občanom a úradníkom, ktorý o jeho veci rozhoduje. Minister vnútra vyzdvihuje aj protikorupčný charakter. „Bude to podobné ako v banke, ktorá rozhoduje o úvere pre občana bez jeho prítomnosti,” vysvetlil.

www.ipolitika.sk

ESO má byť najväčšia reforma štátnej správy od roku 1989. Ambíciou ministerstva vnútra je nielen ušetriť výdavky, ale tiež zefektívniť fungovanie a zlepšiť dostupnosť verejnej správy pre občana.  „Je to odvážne rozhodnutie, pretože pomerne veľa rokov sa miestna štátna správa delila, tentokrát sme sa rozhodli, že opäť urobíme v miestnej štátnej správe poriadok a ja tento prístup ministerstva vnútra maximálne vítam,”povedal predseda vlády SR R. Fico. „Je to reforma, ktorá so sebou prináša obrovské množstvo logistiky a veľmi ťažkých, často citlivých rozhodnutí, ale verím, že na konci budeme mať štátnu správu, ktorá bude bližšie k ľuďom,“ uviedol.

Prvá fáza reformy ESO znamenala zánik 64 špecializovaných krajských úradov, ktorých pôsobnosť a kompetencie sa presunuli od januára 2013 na iné štátne inštitúcie. Zrušené boli krajské úrady životného prostredia, krajské úrady pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie či krajské pozemkové, lesné a katastrálne úrady. „Ľudia si na to zvykli, nezaznamenali sme žiadne negatívne ohlasy, žeby táto reorganizácia niekoho poškodila,”konštatoval Robert Fico.

Celá reforma by mala podľa ministra Kaliňáka do konca tohto volebného obdobia priniesť aj vyššiu úsporu ako pôvodne avizovaných 700 miliónov eur. Prepúšťanie úradníkov sa až do fázy optimalizácie v roku 2014 neplánuje.

 

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>