Rafael Rafaj: Výročie bez súsošia je pre metropolu Slovenska hanba!

www.ipolitika.sk

Slovenská národná strana (SNS) vyjadruje rozhorčenie nad tým, že súsošie svätých Cyrila, Metoda a Gorazda do tohtoročných júlových osláv 1150. výročia príchodu solúnskych bratov osadiť v Bratislave nestihnú.

Podľa SNS je pre Slovensko a jeho hlavné mesto veľkou hanbou a urážkou národa, ak na významné 1150. výročie príchodu Cyrila a Metoda na územie Slovenska nebude stáť plánované súsošie, hoci sa o ňom diskutuje a rozhoduje už dlhé mesiace. Navyše, prenájom časti verejného priestranstva pod súsošie je bratislavskou absurditou. Bratislavskí poslanci by nemali zabúdať, že hlavné mesto patrí všetkým Slovákom a Bratislava by si mala primeranejšie plniť úlohy metropoly a národného reprezentanta.

Slovensku zjavne chýba legislatíva postihujúca nerešpektovanie obsahu Preambuly Ústavy Slovenskej republiky. Po kauzách posudkovej komisie k soche Svätopluka, kultúrneho vandalizmu obrazoborectva na pamätnej minci Národnej banky Slovenska k misii vierozvestov to najnovšie dokazuje flagrantný postoj poslancov Hlavného mesta Bratislavy vo veci dôstojného miesta a osadenia súsošia sv. Cyrila a sv. Metoda. Je škandalózne, že Hlavné mesto Slovenskej republiky takto nestihne k štátnemu Sviatku sv.Cyrila a sv.Metoda osadiť vierozvestom v roku ich 1150. výročia príchodu na naše územie dôstojný kultúrno-historický artefakt. Dokonca sú pochybnosti, čo to Bratislava vôbec stihne zrealizovať v roku 2013.

www.ipolitika.sk

Nielen morálne, ale aj právne by preto malo byť nemysliteľné, aby po tisícročí úsilia a obetí o znovunadobudnutie slovenskej suverénnej štátnosti niektorí verejní činitelia Slovenskej republiky konali proti kultúrnym, historickým a národným tradíciám obsiahnutých v Preambule ústavy SR. Podľa SNS je smutné, ak sa väčšia pozornosť štátu venuje proeurópskym ako pronárodným témam, hoci sv.Cyril a sv.Metod sú súčasne aj spolupatróni Európy. Zjavne však niekomu prekáža ich spojitosť s veľkolepými koreňmi slovenských dejín.

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>