Pýtajte sa lekára – chráňte svoje zdravie

www.ipolitika.sk

Kedy ísť na preventívnu prehliadku? Ako získať lacnejší, ale účinný liek? Pomôžu generiká rovnako ako originálne lieky?

Tieto i mnohé ďalšie otázky trápia viacerých  pacientov a  správne odpovede môžu prispieť k ochrane ich   zdravia.  Nová kampaň ministerstva zdravotníctva - „Pýtajte sa lekára“ -  podáva pacientom pomocnú ruku pri získavaní kvalifikovaných informácií a cenných rád, ktoré sa týkajú zdravotnej starostlivosti. Niektoré nájdu záujemcovia prostredníctvom novej aplikácie na webovej stránke ministerstva zdravotníctva. Inšpiráciou pre pacientov môžu  byť aj  plagáty, na ktorých sú niektoré z najčastejších pacientskych otázok. „ Skúsenosti z praxe naznačujú , že pacienti často nevedia, ako správne užívať lieky, ako ušetriť na doplatkoch za lieky, kedy navštíviť lekára, aké  otázky  mu adresovať…. Práve odpovede na tento typ otázok však  môžu pacientom v mnohých prípadoch pomôcť. Teší ma, že sa nám podarilo pripraviť informačnú kampaň pre občanov SR, ktorá ich bude motivovať k tomu, aby sa pýtali a získavali cenné informácie,“ povedala ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská.

www.ipolitika.sk
Dôležitou súčasťou kampane „Pýtajte sa lekára“ je novinka na webovej stránke ministerstva zdravotníctva. V novej  aplikácii nájdu pacienti informácie rozdelené do troch oblastí: základné pojmy, otázky pre môjho lekára a praktické informácie. Medzi základnými pojmami sú napríklad: charakteristika generického lieku, interakcie liekov,  informácie o správnom užívaní liekov. V praktických informáciách sa budú môcť oboznámiť  napríklad s obsahom  jednotlivých preventívnych prehliadok, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia,   a v kategórii „Otázky pre môjho lekára“  nájdu inšpiráciu, čo sa pýtať nielen svojho praktického lekára ale aj špecialistu. „Som presvedčený, že práve takéto informačné kampane prispievajú k vzdelávaniu pacientov. Zvyšovanie ich vedomostí  pomáha prevencii, v konečnom dôsledku teda ochraňuje  zdravie. A samozrejme, nesmieme zabudnúť ani na ekonomický aspekt získaných informácií. Pacienti totiž často nevedia, že prostredníctvom generických liekov získajú rovnako účinnú liečbu, ktorá však ich peňaženky stojí menej ako liečba originálnymi liekmi,“ dodal  generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky MZ SR Adam Hlôška.
O novinkách v rámci kampane sa pacienti dozvedia aj prostredníctvom plagátov, ktoré nájdu  v štátnych nemocniciach a kluboch dôchodcov po celom Slovensku. Ministerstvo  zdravotníctva  začne  kampaň na  svojej webovej stránke 1. júla 2013.
pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>