PREMIÉR: Turecko urobilo obrovský kus práce

www.ipolitika.sk

Každá krajina, ktorá má záujem vstúpiť do Európskej únie, má právo stať sa jej súčasťou vrátane Turecka. Po dnešnom turecko-slovenskom hospodárskom fóre v Istanbule to uviedol premiér Robert Fico“Ide o 75-miliónovú krajinu, ktorá má vysoký hospodársky rast. O niekoľko rokov, ak vstúpi do únie, môže byť hlavným motorom európskej ekonomiky ako takej,” upozornil.

Na otázku, ako hodnotí politickú a ekonomickú stabilitu krajiny v súvislosti s aktuálnymi demonštráciami a s tým, že SR tu chce viac investovať reagoval, že Turecko vníma len cez správy, ktoré má k dispozícii. “Je tu demokratický pluralitný systém z hľadiska politických strán. Nebudem komentovať vnútropolitický život tejto krajiny. Už len to, že Turecko vedie negociačný proces s EÚ naznačuje, že únia berie Turecko ako krajinu, ktorá cez rôzne reformy urobila obrovský kus práce a približuje sa k štandardom EÚ,” pripomenul Fico.

S organizáciou hospodárskeho fóra vyjadril spokojnosť, pretože toto je podľa neho práca, ktorú Slovensko dlhodobo podceňovalo. A síce zostavenie delegácie podnikateľov, ktorí majú záujem pôsobiť na tureckom trhu a na takomto fóre sa môžu odprezentovať.

www.ipolitika.sk

“Som rád, že som mohol dnes predstaviť vynikajúce spoločnosti zo Slovenska. Niektoré z nich sú excelentné. Niektoré z nich už v Turecku pôsobia, iné hľadajú možnosti,” ozrejmil pred novinármi s tým, že na takýchto veciach treba do budúcnosti oveľa intenzívnejšie pracovať. “Nikto nám nič nedá zadarmo, musíme chodiť, predstavovať sa a ponúkať Slovensko ako atraktívnu krajinu,” upozornil Fico.

Počas celej svojej zahraničnej pracovnej cesty v Turecku je informovaný o povodňovej situácii na Slovensku. Telefonicky o nej hovoril aj s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom. “Ak vydržia bariéry ten tlak, ktorý tam je, tak ľudia urobili skvelú prácu. Zachránili obrovské majetky,” podčiarkol.

Fico popoludní vystúpi na medzinárodnej konferencii venovanej perspektívam Európskej únie a jej vzťahom s Tureckom. Následne sa stretne so svojím náprotivkom Recepom Tayyipom Erdoganom.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>