PREMIÉR: Japonskí investori vedia o SR málo, pomôcť by mala spoločná rada

www.ipolitika.sk

Japonskí investori vytvorili v SR už niekoľko tisíc pracovných miest. Slovensko je však pre významných investorov z tejto krajiny stále málo známe, upozornil po dnešnom rokovaní s japonským premiérom Šinzóm Abem vo Varšave predseda vlády SR Robert Fico. Hovorili preto o možnosti vytvorenia spoločnej slovensko-japonskej rady, ktorá by podporovala vzájomné investície a vedeckú spoluprácu.

Obidve krajiny sa podľa Fica cítia veľmi silné v otázke jadrovej bezpečnosti. Majú totiž dlhoročné skúsenosti v tejto oblasti. “Japonská aj slovenská strana majú záujem nielen na vzájomnej výmene informácií, ale aj poskytovaní služieb iným krajinám, pokiaľ ide o expertov na jadrovú bezpečnosť,” priblížil premiér.

Slovensko má tiež podľa Fica záujem čo najrýchlejšie uzatvoriť s Japonskom zmluvu o sociálnom zabezpečení či časom spustiť schému tzv. pracovných prázdnin, ktoré by mali umožniť mladým ľuďom zo SR a Japonska stráviť určitý čas v partnerskej krajine.

www.ipolitika.sk

Slovenský a japonský premiér si vymenili tiež názory na niektoré kandidatúry. Japonsko má podľa Fica veľký záujem o nestále členstvo v Bezpečnostnej rade OSN, rovnako však otvára otázku celkovej reformy tejto organizácie. Ak by k tomu došlo, Slovensko podporuje úsilie tejto krajiny stať sa stálym členom Bezpečnostnej rady.

Premiéri Vyšehradskej štvorky (V4) na  rozšírenom summite venovanom práve spolupráci s Japonskom vo Varšave spoločne vyjadrili podporu dohode o voľnom obchode medzi Európskou úniou (EÚ) a touto krajinou. Jej úspešné uzatvorenie by podľa českého premiéra Petra Nečasa prispela k rastu európskej ekonomiky na úrovni 0,8 % hrubého domáceho produktu (HDP).

Japonský premiér po skončení summitu pripomenul, že vzájomná spolupráca s regiónom V4 trvá už desať rokov a za ten čas tu firmy z jeho krajiny vytvorili približne 120.000 pracovných miest. Priestor na posilnenie vzťahov vidí Abe najmä v oblasti energetickej politiky. “Opierame sa o spoločné hodnoty, ktoré zdieľame,” zdôraznil.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>