Premiér Fico chce získať 80 miliónov pre podporu mladých

www.ipolitika.sk

Na boj s nezamestnanosťou mladých ľudí na Slovensku chce premiér Robert Fico v Bruseli získať 80 mil. eur.

Ako ďalej informoval na utorkovej tlačovej konferencii, tieto finančné prostriedky by mali pochádzať z projektu financovaného z eurofondov pod názvom Iniciatíva pre zamestnanosť mladých (Youth employment initiative).

Na ten je vyčlenených 6 mld. eur, ktoré by si malo rozdeliť 10 až 11 krajín EÚ, kde je bez práce viac než štvrtina mladých. Táto téma spolu s podporou hospodárskeho rastu bude rezonovať na summite lídrov EÚ v Bruseli, ktorý sa uskutoční 27. a 28. júna.

Fico predstavil aj ďalší spôsob, ktorým chce Európa s nezamestnanosťou mladých bojovať. Je ním iniciatíva s názvom Garancia pre mladých . Jej cieľom je, aby sa mladí absolventi alebo nezamestnaní boli schopní do štyroch mesiacov od ukončenia školy či straty práce opätovne zamestnať, rekvalifikovať, alebo ďalej vzdelávať.

www.ipolitika.sk

Táto myšlienka je podľa Fica mimoriadne ambiciózna a finančne náročná, avšak verí, že neskončí ako iné plány EÚ v minulosti. O akú sumu by išlo, však premiér nekonkretizoval. Z jeho vyjadrení však vyplýva, že na financovanie garancie pre mladých bude treba použiť aj zdroje získané presunom neminutých eurofondov tam, kde je to možné. Realokáciu týchto peňazí však bude musieť odobriť Brusel.

Podľa Fica však nestačí iba vytvárať pracovné miesta pre mladých. Za prioritu považuje aj podporu ekonomiky. Preto je tu Investičný plán pre Európu, ktorého cieľom je zmobilizovať všetky finančné prostriedky, ktoré má dnes k dispozícii Európska investičná banka, uviedol.

Dostupné peniaze by tak mali poslúžiť ako pôžičky pre malých a stredných podnikateľov. Keďže táto iniciatíva tu už je, bude našou úlohou o tom hovoriť s predstaviteľmi zamestnávateľov, dodal Fico. Zastáva názor, že pokiaľ krajiny EÚ nedajú dohromady všetky zdroje v rozpočte, tak hospodársky rast nenaštartujú.

Zdroj: banskabystrica.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>