Predseda Pavol Paška s delegáciou navštívil Kazachstan

www.ipolitika.sk

Slovenská delegácia pod vedením predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku absolvovala štvordňovú pracovnú návštevu Kazachstanu. Kazachstan a Slovensko nedávno oslávili 20-te výročie nadviazania diplomatických stykov.

Pavol Paška sa počas svojej návštevy stretol s predsedom Mažilisu Parlamentu Kazachstanu Nurlan Nigmatulin. Je to prvé stretnutie predsedov na medziparlamentnej úrovni. Spoločne rokovali o vzájomnej spolupráci oboch krajín s dôrazom na oblasť obchodu, hospodárstva a medzinárodné politické otázky. Obaja sa zhodli na tom, že krajiny majú potenciál na ďalšiu úspešnú spoluprácu, aj na pôde parlamentu. „Kazachstan je krajina, ktorej dynamika rozvoja nemôže zostať bez povšimnutia vo svete. Vaša krajina požíva vážnosť na všetkých úrovniach“,zdôraznil Pavol Paška.

www.ipolitika.sk

Na oficiálnej návštev Astany sa P. Paška stretol tiež s predsedom Senátu Parlamentu Kazašskej republiky Kajrat Mamim. „Je pre nás príjemné konštatovať, že sa vo vašom parlamente vytvorila skupina priateľstva s Kazachstanom, ktorej členmi sú vplyvní slovenskí politici. V najbližšom čase mame v úmysle založiť skupinu spolupráce so Slovenskom v Senáte Kazachstanu“, poznamenal K. Mami. Počas stretnutia vyjadrili obidve strany pripravenosť rozvíjať kontakty aj na multilaterálnej úrovni, v rámci členstva v parlamentných zhromaždeniach OBSE, Rady Európy a NATO. Ako zdôraznil K. Mami, Kazachstan má záujem o realizáciu spoločných projektov v oblasti poľnohospodárstva, tranzitno-dopravnej infraštruktúry, stavebníctva, hutníctva, chemického priemyslu a tiež v strojárenstve. Predseda NR SR ocenil rozsah výstavby v Astane, čo podľa neho verne odráža celkový rozvoj Kazachstanu. Prejavil uznanie, že krajina dosiahla za krátky čas obrovské výsledky. “Jednou z tém bola otázka víz a vízového režimu. Pokúsime sa pomôcť projektu zjednodušenia schengenského vízového režimu pre krajiny, ako je aj Kazachstan,” uviedol po rokovaní Paška. Kazachstan je pre Slovensko zaujímavý najmä z energetického hľadiska. “Ropovodné prepojenie so Schwechatom umožní z hľadiska diverzity zdrojov nakupovať priamo kazašskú ropu,” poznamenal P. Paška s tým, že dôležitý je aj projekt širokorozchodnej trate. V súvislosti s obchodnými vzťahmi slovenských firiem v Kazachstane poukázal na isté problémy, ktoré by bolo treba vyriešiť. “Jeden z mála problémov je nedotiahnutá zmluvno-právna základňa, od ktorej by sa odvinuli projekty ochrany investícií, obchodnej spolupráce,” konkretizoval Paška. Dodal, že riešiť by sa mohla aj spolupráca v oblasti prokuratúry a justície. Podľa Pašku by bolo dobré čo najskôr vytvoriť “štandardný rámec, ktorý vždy medzi dvomi krajinami existuje”. Paška uviedol, že ide o prvú návštevu Kazachstanu na parlamentnej úrovni

Delegácia si na kazašskom vojenskom cintoríne Spassk uctila pamiatku slovenských obetí stalinizmu. Pavol Paška spoločne s guvernérom Karagandskej oblasti Baurzhan Tujtejevič Abdišev položili veniec nielen k pamätníku Slovákov – obetí stalinizmu, ale aj k spoločnému pamätníku.Šéf slovenského parlamentu navštívil aj rímsko-katolícku katedrálu Fatimskej Panny Márie, kde sa stretol s krajanmi a predstaviteľmi náboženskej obce. Pavol Paška tiež vystúpil na pôde Euroázijskej národnej univerzity, kde si prevzal titul čestného profesora. S delegáciou pricestovali do Kazachstanu aj niekoľkí slovenskí podnikatelia, ktorí sa zúčastnili na slovensko-kazašskom podnikateľskom fóre.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>