Peter Tydlitát: Kto bude mať v rukáve ESO?

www.ipolitika.sk

Vládna strana operuje najnovšie novým usporiadaním štátnej správy. Efektívna, spoľahlivá, otvorená. Veria tomu samotní otcovia či matky tejto myšlienky? Otvorená len pre vyvolených, efektívna a spoľahlivá nikdy nebola.

V rámci programu ESO sa začalo s opatreniami v miestnej štátnej správe. Od 1. januára 2013 je účinný zákon 345/2012 o niektorých opatreniach v miestnej štátnej správe, ktorý realizuje zámery Programového vyhlásenia vlády na roky 2012 – 2016 a ciele Programu ESO /Efektívna, spoľahlivá a otvorená štátna správa/.

Pamätám od začiatku celú tzv. reformu verejnej správy a jej decentralizáciu. Vyššie územné celky vznikli asi len preto, aby bývalý minister financií vedel znížiť dlh verejných financií. Dôvod bol prozaický, podmienky vstupu do NATO a EÚ, či menovej únie. Dnes je to napr. nezmyselné „Memorandum medzi ZMOS-om a Vládou SR, v ktorom štát ušetril 136 miliónov EURO na úkor samosprávy. Toto je však „grécke klamstvo“, ktoré sa nám o chvíľu vráti aj s úrokmi!

V roku 2002 boli naivní zástupcovia ZMOS-u opojení Pyrrhovým víťazstvom, že sa ušlo dostatok kompetencií aj obciam. Po 11 rokoch sa začal spracovávať tzv. audit preneseného výkonu štátnej správy a originálnych kompetencií na samosprávy, aby „povolaný“ konečne finančne vyjadril, kto efektívne a kto efektívnejšie tieto kompetencie uplatňuje v praxi.

Vyšším územným celkom sa ušlo zadlžené školstvo – stredné školy v zlom technickom stave, s nevysporiadanými budovami a pozemkami, ešte zadlženejšia sociálna starostlivosť, rozbitá cestná infraštruktúra, financovanie prestarnutej regionálnej dopravy, neuveriteľne zadlžené zdravotníctvo, živoriaca kultúra a odkopnutý šport. Obciam nevysporiadané základné školy a materské školy často v dezolátnom stave, stavebné úrady, sociálna starostlivosť, ochrana životného prostredia a ďalších vyše 400 rôznych čiastkových kompetencií. Bez obcí by úplne zanikol regionálny šport a kultúra. Nech mi odpustia moji kolegovia primátori a starostovia, ktorí v minulosti žiadali decentralizáciu, ale štát s nami nechutne, ale sofistikovane vybabral. Peniaze často prerozdeľuje samospráve tak, ako práve sám hospodári. Vieme riešiť a aplikovať tieto úlohy v praxi, ale bez dostatočne kvalitných legislatívnych nástrojov krytých dôležitými financiami to však nedokázal ani štát. Pričom najstabilnejším a najzodpovednejším prvkom verejnej správy boli a sú vždy samosprávy, lebo sú najbližšie k občanovi, s tým vždy politici kalkulovali.

www.ipolitika.sk

Pochybujem o tom, či ESO je esom v rukáve občanov, alebo ďalší úskok štátu. Zatiaľ ani jedna reforma štátnej správy nebola iná, vždy sa len na budovách vymenili tabule pomenovania úradu a väčšinou sa ešte aj zvýšil počet jej zamestnancov. Žiaľ nie tam, kde sú veľmi potrební, napr. daňové úrady. Dnes ideme financovať daňovú kobru, tá však chobotnici nikdy neodtne všetky chápadlá. Lebo bude pod vplyvom politikov, presne tak, ako sa politizujú nezávislé súdy či prokuratúra. S čím si nevedel rady štát, zadlžoval sa, to preniesol na samosprávy. Z jednoduchej rovnice mi však vychádza úplne nezmyselný výsledok. Štát je najmizernejší hospodár a správca majetku. Vždy to bolo tak, že ak niekomu chýba, chce sa spojiť so „strategickým partnerom”. No štát to má vymyslené tak, že on by mal byť ten strategický pre samosprávu.

Prečo som si niečo také dovolil napísať? Štát nechal za pochybných podmienok riadiť a privatizovať náš spoločný štátny majetok, pritom sa pri jeho výpredaji bili všetci do hrude, aký sú vlastenci, naposledy to bol Slovenský plynárenský priemysel a. s. (SPP). Kde ešte zostali aktíva a majetky? V samosprávach, v ich pozemkoch, lesoch, vodárenských spoločnostiach, stavbách…… Preto chce zrazu štát vo svojej úvahe zastúpenie vo VÚC. Bude chcieť neskôr aj v miestnej samospráve, tzn. mestách a obciach? Aby svoj politický vplyv presadzoval cez „obnovené národné výbory?“

Zdroj: sns.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>