Opozícia iniciuje mimoriadnu schôdzu k VSS, chce objasniť súvislosti

www.ipolitika.sk

Opozičné strany sa nevzdávajú myšlienky diskutovať o kauze údajného tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) z čias prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD) aj v pléne parlamentu. Na základe 30 podpisov chcú iniciovať mimoriadne rokovanie NR SR, kde by sa o celom prípade hovorilo. Opozícia pripúšťa aj neverejné rokovanie pléna.

“NR SR je zvrchovaný orgán, ktorý má dohliadať aj na tajné služby,” upozornil líder SDKÚ-DS Pavol Frešo, ktorému prekáža “samovyšetrovanie” kauzy zo strany Smeru-SD. “Ide aj o našu medzinárodnú povesť. Naši partneri musia vedieť, že to vieme vyšetriť a že si vieme urobiť poriadok,” deklaroval.

Predseda KDH Ján Figeľ tvrdí, že vládny Smer-SD odmieta kontrolu. “V piatok (30. 5.) bolo zablokované rokovanie Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, dnes strana Smer-SD odmietla návrh, aby sa o tom diskutovalo v pléne. Preto sme sa rozhodli zvolať pre túto tému mimoriadnu parlamentnú schôdzu,” vysvetlil.

Podľa Figeľových slov sú dôvodné podozrenia, že VSS bola rozkrádaná, ďalšie obvinenia hovoria, že VSS bola a môže byť rozkladaná. “Otázka znie, či to nie je aj-aj. Preto KDH podporuje zvolanie mimoriadnej schôdze s cieľom objasnenia všetkých súvislostí,” povedal.

www.ipolitika.sk

Líder Mostu-Híd Béla Bugár je presvedčený, že to, čo ukazuje kauza, ohrozuje záujmy SR. “Sú to veci, ktoré dávajú určité podozrenie, že nielen z hľadiska hospodárenia, ale aj narábania s informáciami tu nie je všetko v poriadku,” vyhlásil.

Predsedovia strán zároveň nevylučujú, že ak Smer-SD mimoriadnu schôdzu zablokuje, pristúpia k návrhu na odvolanie ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD). V takom prípade by už rokovanie muselo byť, keďže sa pri takýchto schôdzach o programe nehlasuje.

Podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze, na ktorej by Glváč čelil odvolávaniu, už nejaký čas zbiera Ľubomír Galko (SaS). Opozičné strany tvrdia, že zatiaľ ho nepodporili, lebo ešte neboli vyčerpané všetky možnosti. “Tu nejde o nejaké preteky pri odvolávaní. Vojenské spravodajstvo si zaslúži oveľa viac svetla, než dnes máme a žiadame o to. Je na Smere-SD, či chce zodpovedne a transparentne konať alebo zakrývať,” dodal Figeľ.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>