Novelu o spotrebiteľských úveroch neposunuli poslanci SMERu do druhého čítania

www.ipolitika.sk

Maximálna ročná percentuálna miera nákladov pri spotrebiteľskom úvere alebo pôžičke ostane naďalej bez obmedzenia. Parlament totiž 4.júna 2013 neodobril návrh novely zákona o spotrebiteľských úveroch poslanca Pavla Zajaca z KDH. Ten chcel zmenou právnej úpravy docieliť, aby strop odplaty za poskytnutie úveru predstavoval 50-násobok základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky platnej v deň podpisu zmluvy o spotrebiteľskom úvere. Vsúčasnosti je platná výška sadzby na úrovni 0,5 %, čiže maximálna miera nákladov by bola po schválení novely na úrovni 25 %.

Ak by v zmluve o spotrebiteľskom úvere bola uvedená vyššia ročná percentuálna miera nákladov než je maximálna, poskytnutý spotrebiteľský úver by sa považoval za bezúročný a bez poplatkov. Poslanec Zajac chcel taktiež znížiť doterajšiu hranicu, kedy sa za spotrebiteľský úver a súhrn všetkých zmlúv o úvere medzi tým istým veriteľom a spotrebiteľom, nepovažuje úver do výšky 100 eur, na úroveň 10 eur.

www.ipolitika.sk

Ako na tlačovej konferencii povedal predseda KDH Ján Figeľ, tento návrh bol dôležitým nástrojom pre obmedzenie narastajúcej úžery.  „Podmienky pre úverové finančné služby by mali byť regulované, pretože v mnohých prípadoch ohrozujú chudobných a ich rodiny,“ povedal Ján Figeľ. Poslanec za KDH Pavol Zajac doplnil, že nebankové spoločnosti svojimi vysokými úrokmi ľudí už niekoľko rokov likvidujú. Od roku 2001 do 2010 platil podľa neho zákon, ktorým vláda určovala výšku úrokov pri spotrebiteľských úrokoch a v marci 2010 vláda Roberta Fica tento zákon zrušila.  „Nebankové subjekty požadovali stovky až tisícky percent na úrokoch. Vlani sa na Slovensku podalo 580 tisíc návrhov na exekúciu. Z nich väčšina bola od nebankových subjektov,” povedal Zajac. Napriek tomu, že strana Smer v utorok podľa  lídra kresťanských demokratov Jána Figeľa bez vážnejších dôvodov tento návrh odmietla, strana KDH bude hľadať ďalej nástroje, ako to riešiť.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>