Na riešenie nezamestnanosti mladých môžeme získať 80 miliónov eur

www.ipolitika.sk

Vláda pokračuje v boji s vysokou nezamestnanosťou mladých ľudí. Na jej riešenie chce premiér Robert Fico získať ďalších 80 miliónov eur z fondov Európskej únie (EÚ). Tieto finančné prostriedky by mali pochádzať z projektu s názvom “Iniciatíva pre zamestnanosť mladých” (Youth employment initiative). Slovensko patrí medzi 10 až 11 krajín EÚ s nezamestnanosťou mladých ľudí vyššou ako 25 %, ktorých sa má týkať pripravovaná schéma pomoci v celkovom objeme 6 miliárd eur.  Práve nezamestnanosť a podpora hospodárskeho rastu budú hlavnými témami summitu európskych lídrov v Bruseli (27. a 28. jún).

Európa bojuje s nezamestnanosťou mladých aj prostredníctvom iniciatívy s názvom „Garancia pre mladých.“„Vítam navrhované stanovisko Európskej rady, že musíme spoločne vynaložiť maximálne úsilie na to, aby sa mladí ľudia do štyroch mesiacov dostali do práce, vzdelania alebo rekvalifikácie,” uviedol premiér na tlačovej konferencii s tým, že túto iniciatívu vláda podporuje.

www.ipolitika.sk

Premiér bude na summite presadzovať aj vyššiu pružnosť pri čerpaní eurofondov. Peniaze z neminutých eurofondov by tak mohli ísť práve na riešenie nezamestnanosti. Premiér pripomenul, že v minulosti vláda využila možnosť presunu peňazí z operačných programov, ktoré boli následne využité v rezorte hospodárstva a v rezorte práce na vytváranie nových pracovných miest. „Môžem potvrdiť, že ambícia je jasná – 12 a pol tisíc pracovných miest do začiatku roku 2015. Už dnes môžeme hovoriť, že sme niekde na 7 až 8 tisícoch priamo zazmluvnených pracovných miest pre mladých ľudí,“ informoval R. Fico.

Podpore rastu európskych ekonomík by mal pomôcť Investičný plán pre Európu. Jeho cieľom je predovšetkým zmobilizovať všetky dostupné prostriedky Európskej investičnej banky, ktorej kapitál bol vlani navýšený o 10 miliárd eur. „Tieto zdroje majú byť čo najrýchlejšie použité ako ľahko prístupné pôžičky pre malé a stredné podniky,” priblížil Robert Fico. „Verím, že ak Slovensko využije všetky príležitosti, ktoré poskytuje spoločný európsky priestor, sú to nástroje, ktoré Slovensko udržia nad hladinou a nepôjdeme pod hladinu, ako je dnes väčšina členských štátov EÚ,” uviedol predseda vlády.

Zdroj: strana-smer.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>