Na pôde kresťanských demokratov rokovali o aktuálnej politickej situácii lídri strán ĽP

www.ipolitika.sk

Na  pôde KDH sa dnes (13. júna 2013 )stretli lídri strán ľudovej platforme, aby spoločne rokovali o aktuálnom politickom vývoji. Jednou z nosných tém stretnutia bolo aj rokovanie o spoločnom kandidátovi ĽP na prezidenta.

Ako povedal na tlačovej besede po rokovaní predstaviteľov troch strán predseda KDH Ján Figeľ, dnes pokračovali v diskusii, ktorá je dôležitá politicky a spoločensky. „Slovensko potrebuje skúseného, statočného a nekomunistického prezidenta. Človeka verného demokracii, ktorý rešpektuje ústavu. Rokovania sme nedokončili formálnym spôsobom, ale budú pokračovať. Sme presvedčení, že toto úsilie je potrebné zavŕšiť do leta,” uviedol líder kresťanských demokratov na tlačovej besede po rokovaní.

Lídri Ľudovej platformy na rokovaní zároveň hovorili aj o téme voľby generálneho prokurátora, ktorá bude v parlamente v utorok 18. júna.  „Tri politické strany sa zhodli, že rozhodnutie Smeru pristúpiť k novej voľbe je hrubým porušením ústavnosti a odmietame takéto konanie už z princípu. Slovensko potrebuje podporovať vládu zákona, resp. posilňovať princípy právneho štátu, nie naopak. Nezúčastníme sa na procese voľby, ktorý je naplánovaný na 18. jún. Chceme však vystúpiť v rozprave a pýtať sa na dôvody, ktoré viedli Smer a Čižnára, že už nemieni čakať do rozhodnutia ústavného súdu,“ povedal predseda KDH.

www.ipolitika.sk

Parlament čaká na júnovej schôdzi aj voľba predsedu NKÚ. „Nenavrhneme ďalšieho kandidáta na predsedu NKÚ po tom, čo Smer odmietol kandidáta Maroša Žilinku a verejnú voľbu. Smer odmietal nielen nášho kandidáta, ale aj verejnú voľbu. Slovensko potrebuje účinnú dôveryhodnú kontrolu hospodárenia,“ prízvukoval Ján Figeľ.

Predseda KDH  pripomenul, že po tom, čo Smer zastavil konania parlamentného kontrolného výboru pre činnosť vojenského spravodajstva a zablokoval rokovanie na riadnej schôdzi o podozreniach z tunelovania, opozícia sa rozhodla zvolať mimoriadnu schôdzu NR SR. „Chceme na nej od ministra počuť, ako sa koná, aby sa vec dôsledne vyšetrila a aby sa posilnila kontrola spravodajských služieb na Slovensku,“konštatoval.

Strany tiež kritizovali pripravovanú novelu zákona, ktorá sa dotýka vyvlastňovania. Smer chce v nej podľa Jána Figeľa niektoré kompetencie zobrať samospráve a posunúť ich na štátne orgány. „Považujeme to za protiústavné. Ak zákon prejde, sme pripravení ho napadnúť na ústavnom súde,“  zdôraznil predseda KDH.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>