M. BEBLAVÝ: Poistku proti zlyhaniu šéfa bratislavského letiska platí štát

www.ipolitika.sk

Poisťovanie manažérov štátnych firiem za ich osobné zlyhania sa uskutočňuje aj naďalej za štátne peniaze. Na dnešnom tlačovom brífingu o tom v Bratislave informoval poslanec NR SR za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý, ktorý z neznámeho zdroja získal kópiu zmluvu o výkone funkcie nového predsedu predstavenstva a. s. Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava (BTS) Ivana Trhlíka. Dokument podpísali ďalší dvaja členovia predstavenstva spoločnosti vo februári tohto roku.

“Člen predstavenstva má nárok na náhradu výdavkov, ktoré účelne vynaložil pri výkone svojej funkcie. Za účelne vynaložené náklady sa považuje aj poistné za poistenie zodpovednosti člena predstavenstva za škodu spôsobenú spoločnosti pri výkone funkcie,” citoval Beblavý zo zmluvy, ktorá mu prišla poštou.

Podľa neho ide o rafinovanejšie zneužívanie verejnej funkcie, nakoľko si manažér zaplatí poistku sám, pričom štátna firma mu ju následne preplatí. Verejnosť sa však o tom nikdy nedozvie, nakoľko neexistuje povinnosť zverejniť takúto zmluvu v Centrálnom registri zmlúv (CRZ). “Je to absolútne neprijateľné a je to dvojnásobne neprijateľné po tom, čo už bolo jasné, že sa v takejto veci koná,” dodal poslanec.

www.ipolitika.sk

Podobný prípad totiž riešil koncom minulého roka Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií, keď manažment Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) poistil seba proti vlastným možným zlyhaniam za štátne peniaze. Výbor v tejto veci po ukončení vyšetrovania uložil manažérom pokutu vo výške ich ročného platu. Zmluva s novým šéfom BTS bola podpísaná 11. februára 2013, keď konanie s manažérmi NDS stále prebiehalo a verejne sa o probléme hovorilo.

Beblavý dnes takisto vyzval šéfa rezortu dopravy Jána Počiatka, pod ktorého BTS spadá, aby v tejto veci okamžite konal a zabezpečil zrušenie zmlúv a vyvodenie zodpovednosti. “Pretože v opačnom prípade prijíma plnú politickú zodpovednosť za to, čo sa mu deje v rezorte dnes,” vyhlásil Beblavý.

Ako dodal, v súčasnosti nemôže Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií začať konanie vo veci BTS, nakoľko to zákon umožňuje len voči firmám, ktoré 100-% vlastní štát. BTS vlastní okrem Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR aj Fond národného majetku (FNM) SR, ktorý z formálno-právneho hľadiska nereprezentuje štát.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>