Lucia Žitňanská odmieta novú voľbu generálneho prokurátora

www.ipolitika.sk

Kým Ústavný súd (ÚS) SR nerozhodne o sťažnosti Jozefa Čentéša, ktorý namieta rozhodnutie prezidenta SR Ivana Gašparoviča nevymenovať ho za generálneho prokurátora, nemala by sa konať žiadna nová voľba šéfa prokurátorov. V reakcii na dnešné slová premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o voľbe šéfa prokurátorov to povedala predsedníčka klubu SDKÚ-DS Lucia Žitňanská. Podobný názor má aj KDH a Most-Híd.

“Som presvedčená, že len keď necháme ÚS rozhodnúť o sťažnosti v rámci regulí, ktoré v tejto republike platia, len tak môžeme mať legitímne zvoleného a vymenovaného generálneho prokurátora,” povedala Žitňanská. Podľa predsedu KDH Jána Figeľa je voľba nového generálneho prokurátora pred rozhodnutím Ústavného súdu “hrubým porušovaním ústavnosti na Slovensku”. Nebol totiž ešte ukončený proces vymenovania alebo nevymenovania Čentéša. Novú voľbu označil aj za nehoráznosť. Podľa Gábora Gála z Mostu-Híd neprichádza do úvahy, aby bola nová voľba šéfa prokurátorov. “Je škandalózne, že Smer chce zvoliť generálneho prokurátora už na najbližšej schôdzi napriek tomu, že sú tu otvorené konania,” zdôraznil.

Gál vyzýva prípadných kandidátov, aby dobre zvážili, či chcú ísť do voľby, kým sú viaceré otázky ešte otvorené. Žitňanská zasa apeluje na poslancov Smeru-SD, aby sa nenechali vtiahnuť do politickej hry svojho straníckeho šéfa. “Všetko nasvedčuje, že Robert Fico sa rozhodol, že si zvolí svojho vlastného generálneho prokurátora a že je pripravený na to zneužiť aj svojich poslancov v parlamente. Treba v tejto chvíli na nich apelovať, aby sa nenechali v tejto hre zneužiť. Aby sa vzopreli svojmu predsedovi a nepristúpili na novú voľbu generálneho prokurátora na júnovej schôdzi,” uviedla Žitňanská.

www.ipolitika.sk

Opozícia je presvedčená, že Fico je pre zvolenie vlastného kandidáta ochotný urobiť čokoľvek. Podľa Žitňanskej sa správa podobne ako svojho času Vladimír Mečiar. Žitňanská hovorí o znásilňovaní demokracie. Počínanie Smeru-SD kritizuje aj Gál. “Idú aj cez mŕtvoly,” vyhlásil. Šéf klubu KDH Pavol Hrušovský hovorí v prípade novej voľby o hrozbe demokratického a ústavného vývoja na Slovensku. “Obávam sa, že do mozaiky vlády Smeru chýba len ukotvenie vedúcej úlohy Smeru v Ústave. Dneškom končí parlamentná demokracia ako princíp uplatňovanie zastupiteľskej moci v štáte. Nastupuje vláda politického byra strany,” vyhlásil.

Premiér Fico dnes oznámil, že parlament bude voliť nového kandidáta na generálneho prokurátora. Podľa neho by nová voľba mohla prebehnúť už na najbližšej schôdzi parlamentu, ktorá by sa mala začať 18. júna. Fico to oznámil po tom, ako dnes ÚS rozhodol o pozastavení účinnosti zákona o organizácii ÚS. Práve tento zákon mal vyriešiť patovú situáciu na Ústavnom súde, ktorá vznikla pri rozhodovaní o sťažnosti Jozefa Čentéša pre jeho nevymenovanie za generálneho prokurátora.

Predstavitelia opozície vítajú rozhodnutie ÚS, ktorý pozastavil účinnosť zákona o ÚS. Ten mal vyriešiť spor medzi Čentéšom a prezidentom Gašparovičom. Opozícia ho považuje za protiústavný a škandalózny. Smer-SD ho prijal za jeden deň. Zrýchlený režim odôvodňoval závažnými okolnosťami na generálnej prokuratúre. Premiér Fico doteraz tieto okolnosti neprezradil.

Zdroj: sdku-ds.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>