Ján Figeľ: Európa môže skončiť ako múzeum historických pamiatok

www.ipolitika.sk

Európa sa podľa predsedu KDH Jána Figeľa ocitá v stále väčšej globálnej konkurencii. Rastie sila nových ekonomík v Ázii, a globálnymi aktérmi sa stále viac stávajú Čína, India, Rusko, Brazília a Juhoafrická republika. Ako povedal počas medzinárodnej konferencie Google BigTent V4 vo Varšave (16. júna 2013), pomyselne najhorší scenár pre Európu by nastal, keby sa výskum a vývoj koncentrovali v Amerike, priemysel sa presúval do Číny, služby do Indie a poľnohospodárstvo do Brazílie.

„Európa by sa stávala múzeom, výkladnou skriňou historických pamiatok. Preto potrebujeme inovácie, nové start-up projekty v rôznych oblastiach hospodárstva. Dnes možno vyzerajú mnohé ako utopistické projekty, ale zajtra môžu byť silnými ťahúňmi ekonomiky,” zdôraznil.

Podľa Jána Figeľa Slovensko práve tým, že je menšie ako každý spomedzi jeho susedov, patrí ku krajinám, ktoré sú ekonomicky zraniteľnejšie, a sú viac závislé na medzinárodnom vývoji.  „Ale tento “handicap” môže vyvažovať rozumnou otvorenosťou, strategickou spoluprácou a networkingom, ktorý je pridanou hodnotou,“ uviedol s tým, že takto môže budovať svoju perspektívu a úspech nielen štát ale aj firmy.

Technológie v dnešnom svete, by mali podľa predsedu KDH napomáhať projektom, ktoré dokážu postaviť ľudí na nohy, posilniť ich sociálne začlenenie a ekonomickú vitalitu. Internet je podľa lídra kresťanských demokratov základom tretej priemyselnej revolúcie. Ak najprv bol určený pre vojenské účely, dnes je dostupný väčšine obyvateľov sveta. Umožňuje nielen vznik nových firiem, ale aj novú dynamiku ich rastu. Rýchlejšia komunikácia pomáha pri tvorbe nových pracovných miest a uľahčuje ľuďom život a posilňuje ich životnú úroveň. Internet však podľa Jána Figeľa má napomáhať lepšiemu porozumeniu medzi ľuďmi a národmi.

www.ipolitika.sk

Pilierom, na ktorom digitálny trh bez vnútorných hraníc stojí, je podľa  Jána Figeľa bezpečná infraštruktúra. „Prístup k vysokorýchlostnému širokopásmovému internetu je kľúčovým faktorom pre inovácie a pre rast konkurencieschopnosti a zamestnanosti,“ povedal. Podľa odborných odhadov desaťpercentný nárast penetrácie širokopásmového pripojenia môže viesť k 1 – 1,5 % nárastu HDP ročne a k 1,5 % rastu produktivity práce. Inovácie v spoločnostiach, ktoré priniesol širokopásmový internet, vytvárajú zamestnanosť a majú potenciál vytvoriť v EÚ do roku 2020 dva milióny nových pracovných miest. V súčasnosti, v čase veľkej nezamestnanosti a hospodárskej krízy je podľa Figeľa potrebné znovu naštartovať hospodársky rast.  „Vytváranie jednotného digitálneho trhu výrazne zaostáva za ostatnými oblasťami budovania jednotného trhu v Európe. V súčasnosti v EÚ existuje 27, a po vstupe Chorvátska to bude 28 fragmentovaných trhov. Je preto potrebné podporovať racionálne spoločné pravidlá a štandardy, ktoré pomôžu užívateľom služieb, ale aj investorom v tejto sfére, a tak napomôžu aj vzniku nových firiem, služieb a pracovných miest. Zároveň je potrebné budovať broadbandové siete, ktoré umožnia rozvoj cezhraničnej spolupráce. Budúcnosť slovenského a európskeho hospodárstva vo veľkej miere závisí od pokrytia územia, úradov, firiem a domácností vysokorýchlostnými sieťami, a od využitia internetu vo verejnej správe, školstve, zdravotníctve, v obchode a bankovníctve. Pre nové pracovné miesta sa stáva digitálna gramotnosť nevyhnutným predpokladom,“ dodal Ján Figeľ.Predseda KDH Ján Figeľ prezentoval na veľkej medzinárodnej konferencii Google BigTent V4 vo Varšave novinku v technológiách – Google Glass – okuliare google, ktoré napomáhajú v navigácii prostredníctvom virtuálneho premietania a zaznamenávania obrazu, informácií a GPS lokalizácie. Zariadenia je ovládané dotykom a hlasom.

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>