Generálny prokurátor Čentéš? Nikdy!

www.ipolitika.sk

Od júna 2011 hľadal prezident Ivan Gašparovič dôvody na vyriešenie podľa neho „terciálnej“ otázky – rozhodnutia o nevymenovaní parlamentom platne zvoleného kandidáta na generálneho prokurátora. Neskôr Robert Fico vyhlásil, že ak Smer bude po voľbách vo vláde, nebude rešpektovať zvoleného generálneho prokurátora a že si zvolí svojho kandidáta na tento post. Od toho momentu robil všetko pre naplnenie tohto cieľa.

Čentéš neprejde 
Po dehonestujúcom a prezidenta nehodnom rozhodnutí o odmietnutí vymenovať Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora Fico povedal, že s novou voľbou počkajú na rozhodnutie senátu Ústavného súdu o návrhu na vydanie predbežného opatrenia. Tým sa Čentéš domáhal zákazu novej voľby až do rozhodnutia o jeho ústavnej sťažnosti. Potom došlo k sérii námietok predpojatosti sudcov Ústavného súdu, neobvykle aj zo strany prezidenta, ktorý namietaných sudcov sám vymenoval. Z terciálnej otázky sa stala otázka primárna, záležitosť najvyššej priority: nedopustiť vymenovanie Čentéša za žiadnu cenu.

Keď už plénum Ústavného súdu mienilo legitímne vec vyriešiť, neumožnila to jeho predsedníčka s odôvodnením, že v ten deň rokuje aj vláda a na jej programe je novela zákona o konaní pred Ústavným súdom. Táto novela mala zabezpečiť, aby o ústavnej sťažnosti Čentéša rozhodol senát s dvoma sudcami, ktorí už boli právoplatne a definitívne vylúčení z konania a rozhodovania v tejto veci.

Fico dobre pozná podmienky na skrátené legislatívne konanie, preto verejne vyhlásil, že o novele sa bude rozhodovať v riadnom legislatívnom procese. Slovo predsedu vlády však už o pár dní neplatilo a novelu schválili poslanci Smeru za deň v skrátenom legislatívnom konaní!

Úloha Ústavného súdu 
Predsedníčka Ústavného súdu, ktorej len pred pár dňami nebola po vôli snaha pléna vo veci prijať riešenie, nesklamala. Hoci novela zákona nebola ešte zverejnená v Zbierke zákonov, a teda nebola účinná, vec pridelila senátu s dvoma už právoplatne vylúčenými sudcami.
Prezident mal šancu vyvolať aspoň zdanie objektivity a novelu zákona nepodpísať. Urobil opak. Opozícia novelu napadla na Ústavnom súde a požiadala aj o pozastavenie jej účinnosti. Prezident sa uchýlil k závažnému vyhláseniu, že Čentéša nikdy nevymenuje.

www.ipolitika.sk

Rozhodnutie prezidenta si osvojil aj Fico. Vyhlásil, že Čentéš už nie je kandidátom na generálneho prokurátora a voľba sa musí uskutočniť najneskôr na jeseň. O stave na Generálnej prokuratúre má totiž závažné informácie, ktoré však nie je ochotný prezradiť ani poslancom. Jednoducho, vedenie treba urýchlene vymeniť. Vedenie, ktorého súčasťou je Dobroslav Trnka, ktorého opakovane Smer navrhoval, obhajoval a presadzoval ako kandidáta na generálneho prokurátora vo voľbách proti Čentéšovi.

Legálnosť a legitímnosť 
Plénum Ústavného súdu vďaka postoju väčšiny sudcov prijalo 5. júna návrh 49 opozičných poslancov namietajúcich prijatú novelu a pozastavilo jej účinnosť. Ak si niekto myslel, že právnická elita Smeru sa zahanbí a ospravedlní, veľmi sa mýli. Podľa Fica ide totiž len o profesijné rozhodnutie a jeho výsledkom je to, že Národná rada (rozumej Smer) bude voliť kandidáta na generálneho prokurátora ihneď na júnovej schôdzi. Nasledujúce zasadnutie pléna – posledné pred termínom novej voľby generálneho prokurátora – predsedníčka Macejková zrušila. Veď čo keby sa väčšina sudcov odhodlala riešiť sťažnosť Čentéša a prijať predbežné opatrenie o zákaze novej voľby?!

Prezident Gašparovič a premiér Fico dali jasný signál: Ústavný súd je zbytočný, ak nekoná v súlade s ich záujmom. Tam, v Košiciach, to Smer nemá plne v rukách, tak sa vracia do parlamentu, k poslušnej a pohodlnej väčšine jednej strany. Už veľmi dávno nebol generálny prokurátor určovaný jednou stranou. Legálnosť voľby ešte neznamená jej legitímnosť. Základy právneho štátu, ak o ňom v prípade Slovenska pod vládou Smeru a na čele s Gašparovičom ešte možno hovoriť, sa otriasajú čoraz silnejšie. Bývalý predseda Ústavného súdu Ján Mazák má pravdu: Novej voľbe už nič nebráni… Okrem úcty k právnemu štátu a k našej zodpovednej budúcnosti. Komu a koľkým na tom naozaj záleží?

Zdroj: kdh.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>