Chceme sa podieľať na nových pravidlách financovania politických strán

www.ipolitika.sk

Vítame ochotu Smeru diskutovať o nových pravidlách financovania politických strán, aj keď by ich mohli presadiť sami. Zároveň ich vyzývame, aby k diskusii prizvali mimoparlamentné subjekty, ktoré o to prejavia záujem. Len tak môžu vzniknúť férové pravidlá pre každého.

Návrhy zmien vo financovaní politických strán vychádzajú z predvolebného záväzku voči Transparency International Slovensko, ktorý podpísali parlamentné aj mimoparlamentné strany. My sa cítime byť týmto prísľubom zaviazaní aj keď vidíme, že ho niektorí politici vôbec nemysleli úprimne.

Členenie na parlamentné a mimoparlamentné subjekty stratilo pri súčasných turbulentných zmenách význam. V pozícii mimoparlamentného subjektu, ktorý sa chce zúčastňovať budúcich volieb je dnes okrem hnutia 99% aj Nová väčšina alebo SMK a výrazné politické ambície naznačujú aj ďalšie združenia. Naopak niektoré zo strán, ktoré sú dnes v parlamente, v prieskumoch dlhodobo oscilujú okolo hranice zvoliteľnosti alebo pod ňou.

www.ipolitika.sk

Okrem parlamentných politických subjektov by sa preto mali rokovaní o zmenách financovania politických strán zúčastňovať aj mimoparlamentné subjekty, ktoré o to prejavia záujem. Rovnako by mali byť prizvaní zástupcovia mimovládnych organizácií. Inak môžu aj nové pravidlá diskriminovať jednu skupinu subjektov pred inou.

Našou prioritou je, aby sa zrušil štátny príspevok stranám na kampaň, prípadne aby sa aspoň vyvinul tlak na priznávanie darov politickými stranami tým, že sa štátny príspevok naviaže na objem legálne zdokladovaných príjmov strany. Ak sa to nepodarí, tak ani nové pravidlá nič nezmenia. Práve tento kľúčový bod zatiaľ ignorujú aj tí politici, ktorí osobne záväzok TIS podpísali.

Zdroj: 99percent.sk

pošli na vybrali.sme.sk
Reklama
 

Súvisiace články:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>